| anonim_4396 a întrebat:

AM NEVOIE DE CÂT MAI MULTE SFATURI!
Bună fetelor! Sunt fata și am o problema super delicata! Nu înțeleg de ce in ultimele luni a început sa-mi crească foarte tare par pe burta/spate, ceea ce este stânjenitor, dar...
1. Am încercat să ma epilez și ma irit foarte, foarte tare, deci nu asta e soluția (indiferent cu ce ma epilez).
2. E negru și firele sunt groase, nu îl pot lasa așa...
3. Decolorarea nu e benefică pentru mine in niciun fel pentru ca parul e dens, gros și foarte mult și firul e chiar lung.
Care ar putea fi cauza și cum as putea rezolva asta? sad Țin sa menționez ca înainte nu îl aveam ..nu înțeleg! Va rog! Ajutați-mă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai dereglari hormonale puternice.
Mergi la un medic endocrinolog pentru analize si tratament de specialitate!

Daca te epilezi sau te barbieresti, firele se vor intari si colora tot mai tare, vei arata ca un barbat paros!

| Dishka a răspuns (pentru Bula):

Da știu? sad. Și da, am sa merg!

| Donsavas a răspuns:

Dacă esti femeie, atunci sa stii ca suferi de o afectiune dermato endocrinologica numita hirsutism. Dacă esti băiat, nu este chiar hirsutism deci poti sta linistit ca e normal si te vei obișnui. Ca fata ai nevoie de tratament.

| Dishka a răspuns (pentru Donsavas):

Am specificat ca sunt fata! Dacă eram băiat asta nu era o problema sad

| Donsavas a răspuns:

Din păcate, tratamentele hormonale nu fac minuni in pilozitate excesiva(hirsutism)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai probleme hormonale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dereglări hormonale, hirsutism, probleme ovare polichistice etc.

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrea sa însemne ovare polichistice? E ceva grav?

| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

Sindromul ovarelor polichistice
Hirsutismul poate fi cauzat de acest sindrom
https://www.medlife.ro/......-tratament

Vezi dacă coincide, dacă nu înseamnă că e dereglare hormonala

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Mhm, doar 2 din simptome coincid ( parul excesiv pe corp/ și pierderea podoabei capilare), dar totuși acest lucru s-ar putea observa la o ecografie simpla făcută pe burta și nu in interior?! Pentru ca am făcut una și a zis ca totul e in regula!
Și da, adevarul este ca am o dereglare hormonală de care știu, însă am întrebat de aceste ovare polichistice deoarece sunt extrem de sensibilă și doar dacă mi e un pic frig la picioare, ma doare burta și am scurgeri vaginale albicioase și ma gândeam ca ar fi vreo legătura...

| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

Pentru a elucida misterul mergi la un ginecolog și ulterior la endocrinolog

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta as vrea sa fac, dar trebuie sa aștept sa treacă perioada asta...
Îți mulțumesc din suflet pentru timpul tău alocat mie și pentru gândurile bune! Sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

Eu mi am făcut programare azi pentru joi la endocrinolog, ma gândesc ca poți și tu happy
La fel îți doresc și eu.

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, ok! Atunci nu mai aștept! Mulțumesc încă o data! Paste Fericit!

| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

La fel și ție, și stai chill ca o sa rezolvi problema și o sa scapi de parul nedorit.

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper din tot sufletul ...Mulțumesc!

| oz_1736 a răspuns:

Nu ai spus ce varsta ai. Daca ai 30, e ciudat. Daca ai 14 posibil sa fie genetic. Incearca pe la endocrine