| DaniPanait a întrebat:

Am niste bubite pe penis, ar trebui sa apelez la urolog sau la dermatolog? Ma gandesc ca nu orice dermatolog este dispus sa-mi verifice mie penisul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca la o dermatoloagă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza descrierii tale, se poate aprecia ca ar putea fi vorba de o forma de acnee care este intr-o foarte mare masura similara cu ceea care afecteaza pielea de pe fata sau frunte in cazul in care bubitele exista pe intreaga lungime si suprafata a penisului. De regula astfel de bubite atunci cand apar/exista, sunt situate in porii pielii, fiind situati la baza unui fir de par si sunt umpluti cu sebum (grasime). Dupa ce iti speli zilnic penisul cel putin o data, cu apa calduta si sapun si se inmoaie chiar si doar putin pielea, ai putea incerca sa vezi daca reusesti sa storci cat mai multe bubite, mai ales cele mai evidente, pentru a le reduce numarul si a schimba catusi de cat aspectul penisului tau. Daca nici asa nu se diminueaza numarul lor, in acel caz este indicat sa mergi la urologie sau dermatologie pentru a fi consultat de un medic specialist. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poți merge la urolog.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreeush):

De ce la urolog?

| Andreeush a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fiindcă urologul se ocupă cu diagnosticarea și tratamentul afecțiunilor tractului urinar și a sistemului reproductiv masculin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreeush):

Dar bubitele sunt pe penis, deci pe piele. De bolile pielii se ocupa dermatologul. Sunt si cabinete dermato-venerice. Eu am fost la un asemenea cabinet pentru cauterizarea unei bataturi in talpa si in timp ce o asistenta ma pansa (eram dupa o perdea), a intrat un alt pacient care avea scurgere la ungere. Medicul vorbea foarte repede, iar tanarul nu a inteles cand i-a spus: beleste p.(penisul). Atunci medicul - un batranel aproape de pensie, dat foarte bun in meserie - striga la cealalta asistenta: belste-i p... (penisul) sora. Trbuia sa ia probe din el si de pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermato-venerolog

| bursucdragut a răspuns:

Eu zic sa apelezi mai intai la un dus. Apoi te duci la medicul de familie si iti face o trimitere catre un medic de specialitate. Poate scapi mai usor doar cu un unguent si nu trebuie sa ajungi la urolog?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru bursucdragut):

Un raspuns corect de la un bursuc dragut.