| oanacatalina a întrebat:

Am niste dureri menstruale ingrozitoare (putin spus), la inceput le-am ameliorat cu algocalmin, apoi cu no-spa si apoi cu ibuprofen pentru ca nu isi mai faceau efectul, iar acum am ajuns sa chem si salvarea sa imi administreze calmante. Stiti niste remedii care sa functioneze? Mai este cineva in situatia mea? Am 17 ani. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioanaKevlar a răspuns:

Ca sa tratezi ceva trebuie sa stii ce este. Durerile menstruale sunt produse de contractari ale muschilor vaginali. Pentru a preveni sau pentru a diminua durerile dinainte de menstruatie si din timpul acesteia, cel mai indicat este sa faci cateva exercitii pe zi (cu 10 zile inainte sa iti vina). Vei ajuta astfel muschii sa se relaxeze si sa fie mai receptivi la contractiile care se produc in mod natural atunci cand esti la menstruatie. Si eu aveam dureri si am incercat cu tot felul de pastile. Acum apelez la exercitii, exact cum ti-am recomandat si tie. Faci o serie de exercitii cardio (adica alergare, role, bicicleta sau sau sari coarda big grin ) si alte cateva exercitii pentru a lucra muschii din zona abdomenului inclusiv zona intima (stai intinsa in pat si ridici picioarele la 45 de grade, stai asa 5 secunde apoi revi cu ele pe pat... si repeti acest exercitiu cam de 15 ori in fiecare seara). Sper sa iti fie de folos :*

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Si pe mine ma doare...dar nu in halul asta.
Fa-ti cu 10 zile inainte sa-ti vina ceai de galbenele, si bea in alea 10 zile in fiecare dimineata.E naspa la gust insastraight face
Piafen mai calmeaza...si vitamina A si calciu, sa iei in zilele alea, cate una din fiecare pe zi.

| valThina a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la un medic ginecolog.nu tvreau sa te speri dar e probabil sa ai o raceala si de la o raceala netratata poti sa dai in alte alea.sau poti avea un chist sau poate nu ai nimic. poti sa stai cu cateva zile inainte cu picioarele in apa calda si sa ai grija ca spatele si burta sa fie acoperite, adica sa nu ai bluze care nu iti pot acoperi aceste zone. dar sfatul meu :du-te cu mama ta la ginecolog sa vada ce ai (trebuie sa te duci cu cineva care are peste 18 ani ).nu trebuie sa iti fie rusine, gandeste`te ca medicul stie si poate sa iti rezolve problema
sper ca te-am ajutat