| Sara2 a întrebat:

Am niște mancărimi în zona intimă. Am fost la 2 ginecologi, iar în urmele analizelor nu a ieșit nici o infecție și nimic in neregulă. Eu am insistat că am mâncărimi de ceva timp. Mi-a dat o cremă și ovule. Am luat tratamentul dar mâncărimile tot persistă. Oare ce să fie și cum scap e ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi si la un medic urolog!
Este posibil sa ai sedimente sau infectie urinara.

| Floridori a răspuns (pentru Bula):

laughing laughing laughing
De cand "barbatii" participa impotriva femeilor la JO, ma gandesc ca a devenit normal ca si femeile sa mearga la urolog...Adica, de ce nu? laughing

| Iote a răspuns (pentru Floridori):

UROLOGÍE s. f. Ramură a medicinei care studiază anatomia, fiziologia și patologia aparatului urinar.
https://dexonline.ro/definitie/urologie/829042
Sau poate femeile nu fac pipi? O, da, ai dreptate, nu fac langa copaci, la coltul unui bloc, sau dupa masina cum fac barbatii. Si asta inseamna ca nu au aparat urinar?

| Floridori a răspuns (pentru Iote):

Ufff, oamenii nu mai stiu nici de gluma.Sunteti tare sensibili unii...De fapt, i-am dat omului "Inteligent, Folositor si Amuzant".
Faptul ca ceva mi se pare amuzant, nu este o tragedie.Si barbatii merg la ginecolog in probleme de fertilitate, de exemplu.Dar doar am facut o paralela amuzanta.Tragic pentru unii, se pare...

| Iote a răspuns (pentru Floridori):

La felul cum ai scris, nu m-am prins. Inca nu am baut cafeaua. O zi buna!

| Floridori a răspuns (pentru Iote):

Nu e bai.Am un simt al umorului mai peculiar, usor neinteles, recunosc... big grin
O zi frumoasa si tie!

| Bula a răspuns (pentru Floridori):

Un "doctor de Pasarica" (ginecolog) nu totdeauna gaseste cauzele tuturor "mancarimilor" din zona Gaurilor Negre. Mai este nevoie si de o a doua opinie, de specialitate. big grin

| Floridori a răspuns (pentru Bula):

Cu toate ca de cele mai multe ori, in urma unei uroculturi, ale unor analize de secretie etc. ar trebui sa se formeze o idee, sunt cazuri si cazuri. Unele nu au o cauza evidenta, alte probleme sunt mai greu de depistat, iar altele sunt din cauze banale precum un simplu deodorant sau detergent, deci nu strica niciodata sa ceri opinia altor medici, din contra. Orice efort pe care il facem pentru sanatatea noastra este mic comparativ cu beneficiile.
Dar imi pare bine ca si tu ai simtul umorului si nu te-ai ofensat; din contra, chiar ai facut niste analogii destul de amuzante laughing
Zi frumoasa!

| Iote a răspuns (pentru Floridori):

"Dar imi pare bine ca si tu ai simtul umorului si nu te-ai ofensat; "
Crezi? A avut noroc ca am scos eu castana. Uita-te la alte raspunsuri ale lui.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mergi si la un alt ginecolog ca sa afli exact care este cauza. Pana atunci, schimba detergentul si spala cu ceva special pentru bebelusi sau asa ceva. Posibil sa fie ceva si de la asta daca nu ai scurgeri si miros neplacut in zona intima.

| Floridori a răspuns:

Pot fi simple iritatii din cauza lenjeriei intime din material sintetic, al pantalonilor foarte mulati, din cauza absorbantelor sau a absorbantelor zilnice, din cauza detergentilor, a produselor cosmetice, a pH-ului modificat, a spalaturilor vaginale etc.Pot fi chiar si dereglari hormonale sau efectele adverse ale anumitor medicamente.
Incearca sa te informezi despre sanatatea si igiena corecta a zonei intime si vezi daca trebuie sa faci schimbari in rutina ta sau in cazul anumitor produse care intra in contact cu vulva.