| Sara2 a întrebat:

Am niste mancarimi exagerat de persistente in zona intima. Nu am scurgeri sau altceva, doar mancarimi pe exterior. Am fost la 2 ginecologi, mi-au dat tratamente, mi-au facut analize si mi-au zis ca nu am nimic (analizele au iesit bine, fara infectii, mi-a facut si testul de cancer, a iesit negativ, adica bine). Am renuntat la gelul intim, ma spal doar cu apa, am folosit apa cu bicarbonat, port lenjerie din bumbac dar mancarimile pe zi ce trece devin tot mai insuportabile. Ce sa mai fac? Disper

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa te speli sub dus, de 1-2 ori zilnic, cu sapun antibacterian.
De asemenea, foloseste tampon pentru a absorbi eventuala transpiratie sau picaturile scurse de urina, care pot irita pe timp de caldura.
Apa cu bicarbonat se foloseste doar in caz de infectie cu ciuperci, dar solutia prea concentrata poate provoca de asemenea iritatie si mancarime. Incearca sa n-o folosesti 1-2 saptamani.