| anonim_4396 a întrebat:

Am o acnee destul de severa pe fata si am incercat multe tratamente, dar nu au functionat. Am auzit despre Clearogen si voiam sa va intreb daca ati folosit asa ceva si daca a mers? Si daca aveti alte sugestii le primesc cu placere. FUNDA + VOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

• Formele usoare de acnee se trateaza cu unguente pe baza de antibiotice, solutii/geluri cu benzoil peroxid si/sau retinoizi aplicati local. Rezultatele se vad dupa 2-5 luni de utilizare.
• Acneea moderata se trateaza la fel ca acneea usoara, doar ca se asociaza si antibiotice orale si/sau hormoni estrogeni/progesteron (sub forma de anticonceptionale orale). Oprirea tratamentului hormonal duce, in multe cazuri, la reaparitia cosurilor.
• In acneea severa se folosesc in plus retinoizii orali.
• Se mai foloseste terapia cu ultraviolete.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri