| Alemaria30 a întrebat:

Am o adenopatie inghinala dureroasa. de un an si ceva. si nu reusesc sa ii descopar cauza. Durerea uneori coboara chiar si pe picior. In urma analizelor nu mi s-a depistat vreo infectie genitala sau urinara, desi am mictiuni frecvente de ceva timp.
Nu stiti ce ar putea fi sau ce analize as mai putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general, adenopatiile au doua cauze majore: fie cauza infectioasa ( survin in baza aparitiei unei infectii la nivelul corpului) fie cauza tumorala; acestea sunt de fapt niste inflamatii ale ganglionilor limfatici. Din ceea ce spui tu pot sa imi dau seama ca problemele tale sunt localizate de unde si rezulta ca ai ganglionii limfatici inflamati localizati ( adica in zona inghinala). Daca nu exista si alti ganglioni limfatici inflamati (in oricare alta parte a corpului) cel mai probabil exista o infectie localizata in zona in care s-au inflamat ganglionii. Infectiile care pot aparea localizate sunt foarte multe si nu imi pot da cu parerea de ce infectie ar putea fi vorba in cazul tau. In categoria infectiilor intra inclusiv infectia cu HIV( de regula se inflameaza si alti ganglioni limfatici din alte regiuni ale corpului)! Iti poti face o hemoleucograma pentru a vedea daca nu exista ceva modificari la nivelul leucocitelor ( ele sunt responsabile de imunitate si sigur sunt modificari in acest sens) precum si un test de confirmare/infirmare HIV. Iti recomand sa iei legatura cu un medic deoarece trebuie investigat foarte atent tot ce se leaga de ganglionii limfatici!

| Alemaria30 explică (pentru iulian1302):

Multumesc mult pentru raspuns! Nu stiu cum as fi putut dobandi vreo astfel de infectie din moment ce prietenul meu si cu mine eram virgini la inceputul relatiei... Dar voi continua cercetarile.

| iulian1302 a răspuns (pentru Alemaria30):

Nu este neaparat sa ai HIV. Era un exemplu de o posibila cauza care a dus la inflamarea ganglionilor si pana la urma nu te costa nimic sa iti faci acest test. Apropo, HIV nu se transmite numai pe cale sexuala! Mai iti poti face o biopsie care este o metoda destul de exacta in vederea acordarii unui diagnostic!

| Alemaria30 explică (pentru iulian1302):

Asa e. Eu vorbeam de „vreo astfel de infectie" genitala. nu neaparat HIV. Avand in vedere ca am si o rana pe col exista si posibilitatea unei astfel de infectii, dar deocamdata nu stiu de unde, si cum BPN a iesit bine, doctorul ridica din umeri. Doar HPV nu am facut pana acum. ar putea cauza si acesta o inflamatie a ganglionilor?

| Alemaria30 explică (pentru Alemaria30):

Si inca ceva. am dureri de cap extrem de frecvente, aproape zilnice. si acestea pot fi o urmare a infectiei?

| iulian1302 a răspuns (pentru Alemaria30):

Sigur! Pana la urma orice infectie virala poate determina inflamarea ganglionilor limfatici!

| iulian1302 a răspuns (pentru Alemaria30):

Poate sau nu poate fi o urmare a infectiei (oricare ar fi ea). Cu dureri de cap te confrunti doar de cand a aparut problema cu ganglionii sau ai avut si inainte dureri de cap localizate in aceeasi parte a encefalului, de aceeasi intensitate etc?

| Alemaria30 explică (pentru iulian1302):

Am inteles. Eu ma gandeam initial la o infectie urinara avand in vedere ca am asociat inflamarea ganglionilor cu niste mictiuni frecvente, dar urocultura a iesit buna deci se pare ca nu e. Multumesc din nou pentru raspunsuri, numai bine, sanatate multa!

| Alemaria30 explică (pentru Alemaria30):

Doar de cand a aparut problema cu ganglionii si mictiunile.
Niciodata nu am mai avut astfel de dureri de cap. atat de intense si de dese.

| iulian1302 a răspuns (pentru Alemaria30):

Interesant. In acest caz se poate orice! Eu iti recomand sa iti faci totusi o biopsie si sa vezi ce sunt cu acei ganglioni! Numai bine si sper sa gasesti cauza problemelor tale!

| Alemaria30 explică (pentru iulian1302):

Asa voi face, desi am o oarecare retinere deocamdata.
Multumesc mult, sper sa fie bine!