| anonim38 a întrebat:

Am o afta aproape de cerul gurii si fac gargara cu bicarbonat de sodiu dar nu ajunge pana la afta,deci,m-am decis sa inghit bicarbonatul ca sa ajunga si chiar asa este,dar multi mi-au zis ca o sa-mi afecteze organismul,asa e? Va rog sa fiti cat mai sinceri, nu stiu ce sa fac..am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică pe zona afectată glicerină boraxată mentolată.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Glicerina boraxata este cea mai indicata, chiar si eu am cumparat pentru asa ceva, mai ales ca nu este rea la gust.
O seara bunahappy

| Felys a răspuns:

Sunt persoane care beau lapte cu bicarbonat,am baut si eu odata,nu iti afecteaza dar asta nu vei face in fiecare zi,o data si atat, totusi aftele trec de la sine in cateva zile sau cu glicerina borxata, e special pentru afte, nu am auzit sa ajute bicarbonatul la asa ceva, totusi daca tii mortis poti bea odata ca nu este toxic

| anonim38 explică (pentru Felys):

Si daca inghit glicerina boraxata? daca beau lapte cu glicerina imi trece afta?

| Felys a răspuns (pentru anonim38):

Pe aia nu o amesteci cu nimic, o bei simpla, ti-am zis ca va trece oricum, doar ca glicerina ajuta sa treaca cu o zi doua mai repede

Răspuns utilizator avertizat
| anonim38 explică:

Wow,tu stii si asa ceva? Poti sa crezi ca nu te cunosc dar pot scrie o carte despre tine?!

| mikici a răspuns:

Incearce albastru de metilen sau vitamina c cu propolis

| Foxy11 a răspuns:

Cumparati urgo afte, e o solutie cu care te faci pe afta, e foarte eficienta am folosit si eu!