| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita foarte mica pe brat si vreau sa o tai cu forfecuta este de indicat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CeaCuMasca a răspuns:

Nici gand! Cati ani ai? 3? Poti sa faci cancer daca o zgarii sau o tai.Vezi-ti de treaba si nu te complica cu asa ceva.

14 răspunsuri:
| GaBrYeLa18 a răspuns:

Buna! Sa nu faci asta! Daca Chiar vrei sa scapi de aceea alunita atunci du-te la doctor sa ti-o indeparteze el cu laserul! Dar oricum nu e nicio tregedie sa ai o alunita pe mana mai ales ca este mica dar in caz ca o tai sau ii faci altceva poti face cancer de piele cangerita sau alte boli mult mai grave ca o alunita inestetica pe manaa! Succes!big grin

| GaBrYeLa18 a răspuns (pentru GaBrYeLa18):

Cangerigenta pardonbig grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Esti nebun? Dai in cancer de piele, nu te pune sa faci tâmpenii! Nu umbla deloc la ea, las-o asa cum e, daca te incurcă la atingere, acoper-o cu un pansament de unica folosinta, adica cu un plasture. Sa nu te pună naiba s-o tai! Dai de dracu! In cimitir langa mormantul mamei mele iși doarme somnul de veci o doctorita tanara, de 34 ani. Am intrebat-o intr-o zi pe mama ei care plângea la mormant ce s-a intamplat cu fiica ei. Stii ce mi-a spus? A umblat la o alunita, a necajit-o rau, vroia sa scape de ea, o avea sub brat. Nici operatia nu a mai putut-o salva-o. A dat in septicemie, a facut complicatii etc. Sunt tare periculoase! NU te atinge de ele, decat chirurgical, medicii stiu. Du-te la un control, dar nici in medici n-as avea incredere. Las-o asa!

| RobertMoon a răspuns:

Nu ma deranjeaza la atingere, cred ca are jumatate de milimetru, dar mi s-a pus mie pata pe ia!

| RobertMoon a răspuns:

De fapt seamana cu o frimitura roz, infima

| VladPetcu a răspuns:

NU! Nu este indicat deoarece poate fi cangerigenta si poti face cancer las-o asa.
Nu te risca.
Funda+Vot?

| Rony56 a răspuns:

Nu taia niciodata o alunita poti sa mori sau sa faci cancer de piele.
Lasa alunitele in pace!

| myruna2012 a răspuns:

In niciun caz! Te derangeaza?! Poti face cancer pe piele...Si de ala nu mai scapi.Am fost odata la o farmacie cu mama mea si era o poz cu un barbat! Acel barbat murise! De ce?! Cancer e piele! Cum a facut?! A umblat la o alunita!

| gfghn a răspuns:

Nu este bine sa o tai, nici sa te atingi de ea intr-un fel este foarte foarte periculos las-o asa.te rog :d

| ƒαηтαѕу a răspuns:

Nuuuu! Nici sa nu te gandesti la asa ceva.
Unele alunite pot fi cancerigene indiferent cat de mici sunt.Cel mai bine e sa te duci la doctor, sa vada daca e cancerigena si daca nu este, o sa ti-o scoata imediat.

| ρinkie a răspuns:

Cu siguranta NU! Esti nebun laughing? Daca o tai, poti avea cancer la piele daca este cancerigena, ai grija o_o

| Krsz a răspuns:

Nu! eventual ca sa nu iti mai apara altele cand stai la soare acoper-o cu cv

| Lukian_Andreea_1985 a răspuns:

Nu vei face cancer si eu am si am intrebat-o pe doctorita me si mi-a spus sa nu-i fac nimic

| floresdemayo a răspuns (pentru Lukian_Andreea_1985):

Daca umblă la ea, face! Nu-l invata prostii. Daca o lasa in pace nu se intampla nimic.