| anonim_4396 a întrebat:

Am o amica, care sufera de depresie de foarte mult timp. Sufera de insomnie de aproximativ 7 ani si inca de la varste fragede a avut cosmaruri. Eu o tot sfatuiesc sa mearga la psiholog, mai ales ca in ultimul timp nu mai gandeste limpede, are pierderi de memorie si s-a apucat de fumat ....Ma rog, si nu e doar atat, e o poveste foarte lunga. Dar e culmea, fiindca ea e genul ala de om vesel in grupul de prieteni si are un simt al umorului fantastic, si pentru ca poate ascunde toate problemele de acasa (a fost abuzata emotional de tatal ei inca de la varste fragede) si starea ei actuala, ea crede ca e puternica si poate trece singura peste. Credeti ca are nevoie de ajutor specializat sau nu? Poti trece peste astfel de probleme de unul singur?

Stiu ca nu e buna categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie diagnosticata depresia de catre un medic psihiatru.

| anonim_4396 explică (pentru mira):

Nu stiu, ea nu a zis vreodata ca sufera de asa ceva, eu am "diagnosticat-o", fiindca inainte era mai... cu capul pe umeri, gandea limpede si mereu era cea care isi exprima parerile sus si tare, iar acum nu ii mai pasa de nimic, pare distrusa, fara chef de viata. Inainte era foarte pasionata de literatura si muzica, iar acum nu mai are rabdare sa citeasca nici un rand sau sa auda trei sunete, ba doarme, ba se uita in gol, ba pe pereti, nu iese din casa, sta in intuneric si nu face nimic. Asa mi se pare. Poate e altceva, dar nu pot sa-mi dau seama ce... Iar ea nu vrea sa mearga la medic. Spune ca e "bine"

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa ajunga la medic inainte de i a se agrava starea de sanatate.Sa nu ia niciun fel de medicamente neprescrise de medic.

| neutrino a răspuns:

Un tanar cu astfel de probleme trebuie neaparat sa mearga la un medic.

| sublime89 a răspuns:

Povestea ei pare a fi destul de serioasa, deci sunt mici sanse sa-si poata rezolva toate problemele singura. De aceea, ar fi indicat sa apeleze la ajutor de specialitate. S-ar putea sa fie greu de convins, pentru ca oamenii au impresia ca doar ei se cunosc suficient de bine incat sa isi poata rezolva problemele, si ca un psiholog nu are cum sa-i ajute. Pe deasupra, la noi in tara exista aceasta mentalitate inapoiata cum ca e o rusine sa mergi la psiholog, sau ca cei care se duc acolo sunt nebuni. Aici e vorba de o lipsa de educatie. Oricum, poti incerca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca tu-i vrei doar binele si ca va fi spre folosul ei sa mearga la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Ea stie ca nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la psiholog, fiindca si mama ei a avut probleme cu depresia, anxietatea etc si la un moment dat a pasionat-o psihologia... ma rog, acum mult, mult timp in urma. Dar nu vrea, pur si simplu. Si eu, si iubitul ei incercam de mult timp sa ii spunem ca nu e ok. Poate ii e rusine sa povesteasca, pentru ca intotdeauna i-a fost greu sa-si exprime sentimentele... dar nu stiu. Nici macar noua nu ne spune ce simte. E complicata rau.

| untu a răspuns:

Ar trebui dus la un preot bun ca sa le citeasca moliftele pentru dezlegarea pacatelor si sa faca niste rugaciuni pentru sanatate, mai ales si la Sf.Maslu. In fiecare seara, la 00:00 sa citeasca acasa cate 3 psalmi din psaltire si sa dai o ciocolata amaruie,, Kandia 75% cacao" foarte buna pentru oboseala si depresie! va garantez ca va avea efect benefic asupra sanatatii ei si va dormi bine fara cosmaruri!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Serios, n-am chef de glume.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e gluma,dar va inteleg ca sinteti necajit, dar spuneti ei sa lase de fumat si sa manance ciocolata, stai alaturi de ea si insoteste-o la medic psihiatru si apoi la medic psiholog, daca nu are efect sedintele, sa apelezi la un preot bun pentru rugaciuni! La mine are efect.preotul prin rugaciunile lui la Sfintele Liturghii, a vindecat pe fratele meu de hidrofobie( teama de apa)

| Miauti a răspuns:

Nu are incredere in oameni! Nu stiu ce varsta are ca sa ma pot pronunta.

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Chiar nu are, absolut deloc. Nici macar in ea insasi.
Are 18 jumate.

| Miauti a răspuns:

Sfatul tau e bun!
1. Daca ia medicamente vezi ca nu cumva sa aiba efecte secundare.
2.de ce nu o invitii la o plimbare prin padure? Departe de oamenu de zgomot.
3. Sex

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Nu ia, desi se gandea intr-un timp sa ia Xanax, ca si mama ei lua si ii facea bine, dar a zis sa nu faca vreo prostie, ca poate nici nu are nevoie sau devine dependenta. La ultima m-am gandit si eu, dar din ce zice iubitul ei nu o mai intereseaza nici aia.

| Joker11 a răspuns:

Nu are incredere in oameni! Un tanar cu astfel de probleme trebuie neaparat sa mearga la un medic.

| anonim_4396 explică (pentru Joker11):

Ai combinat doua raspunsuri de mai sus si astepti fundita acum, nu? laughing

| deliqventa13 a răspuns:

Tu trebuie sa ii fii mereu alaturi si sa o convingi ca e mai bine sa mearga la psiholog, sa fii puternic nu inseamna neaparat sa incerci sa rezolvi singur problemele, ci sa ai puterea de a le impartasi cu cineva happy