| Mihaela123vvk a întrebat:

Buna tuturor! Vin cu o întrebare la care nu aștept răspuns concret dar măcar pentru liniștea mea.
Un om care consuma etnobotanice o perioada de timp poate avea următoarele simptome?
Insomnie,stare nervoasa,pofta prea mare de mâncare sau deloc, irascibilitate și pierderi de memorie, transpirație înțepătoare la miros și sensibilitate la lumina, adică nu suporta lumina puternica?
As vrea sa știu ce se întâmplă dacă o persoana întrerupe direct consumul acestora.Sunt îngrijorată..Prietenul meu trece prin aceste stări iar psihologul a spus ca probabil ar fi consumat etnobotanice insa nu-l poate ajuta dacă acesta nu recunoaște asa ca vreau sa găsesc răspunsuri de menționat ca are aproape 18 ani.Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| VelicanEmilia a răspuns:

Normal ca nu recunoaste, ca asa fac cam toti consumatorii.
Isi ascund viciul, dar fii atenta la detalii.
Prin buzunare daca gasesti pliculete, sticlute de medicamente, foite, staniol, grinder, seringi, orice.
Copilul asta deja e dependent de ele si cam rau daca ia etnobotanice, pentru ca acestea nu pot fi depistate nici cu analize.
Eu zic sa-ti vezi de treaba, ca n-ai cum sa-l mai aduci pe drumul cel bun daca el nu vrea.
Daca el nu recunoaste, nimeni nu are cum sa-l ajute.

| Torahh a răspuns:

Poate avea toate simptomele. De altfel mai e un simtom. Indracirea. oricat vei dori sa il ajuti, acesta (din interiorul lui) ca refuza si va gasi modalitati prin care sa isi faca rau fizic sau psihic. Acesti oameni au nevoie de o schimbare foarte puternica in viata lor si uneori nici aia nu o sa mearga. Daca ti la sanatatea ta sufleteasca si spirituala te rog sa te gandesti daca merita sa ramai in relatie cu prietenul tau pentru ca va fi multa munca si asta va insemna sa te neglijezi pe tine si sa incepi tu sa ai probleme. Funda si daca iti doresti mai putem vorbi. Stiu mai multe despre asta. Doar intreaba.