| AnneM123 a întrebat:

Am o balonare continua, de vreo 2-3 saptamani, acum am scaune regulate, inainte nu prea puteam, dar ma simt atat de ingreunata, umflata, parca imi tine si respiratia, respir foarte greu, de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Trebuie sa mergi la gstroenterologie, sa faci o ecografie abdominală sa vada cauza, ai fost constipată? Poate nu evacuezi tot continutul intestinal, scaunul, incearca sa i ei dulcolax, ce varsta ai?

| AnneM123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 20, constipatie da, vreo 5-6 zile n am putut deloc, dar de cateva zile am scaun zilnic, dar balonarea si senzatia de respiratie grea tot nu dispare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnneM123):

După ce faci ecografia abdominală medicul te va trimite sa faci colonoscopie ca sa vada in detaliu intestinul gros sa se asigure medicul ca nu sunt probleme acolo.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru balonare ai si gaze? Ca nu ai spus, i-a triferment după ce măninci, sau de la farmacie cumpăra ti Kreon este foarte bun cînd esti balonată si cand dai gaze.

| AnneM123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am luat si pastile dupa masa, aceleasi stari sunt, acum cativa ani balonarea dura 2-3 zile si apoi aveam burta plata, dar acum de cateva saptamani la fel ramane

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnneM123):

Va trebuii sa faci colonoscopie, mergi la medicul de familie si cere i trimitere la gastroenterologie, acolo domnul sau doamna doctor te va consulta si i ti va propune cele doua analize ecografia abdominală, daca la ecografie doamna doctor reuseste sa vada exact cauza, poate numai trebuie colonoscopie, daca nu reusete sa afle cauza numai din ecografi o sa i ti dea sa bei fortrans 2 litii sa evacuezi sa golesti tot intestinul si te va programa la colonoscopie, posibil ca aceste simptome ale tale de balonare sa nu fie de la intestin, sa fie de la colecist( fiere) caz in care trebuie scoasa, sau alte organe sa fie afectate ficat, stomac etc, caz in care daca este din stomac vei face alte analize.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la stomac.
Dietă.

| adryang78 a răspuns:

Cel mai bine este să mergi la un consult, pot fi mai multe cauze, printre care și un început de gastrită. Orice ar fi, poate degenera dacă nu este tratată, așa că ar trebui să faci niște investigații.

| AnneM123 explică (pentru adryang78):

La ce medic ar trebui?

| adryang78 a răspuns (pentru AnneM123):

În primul rând la medicul de familie, iar el te va îndruma către specialist și îți va da trimitere.

| Andrei9977 a răspuns:

Buna. Vreau sa te intreb daca ai aflat cumva cauza pentru ca trec prin aceeasi chestie. Multumesc anticipat

| Rusu_Ioana_1998 a răspuns (pentru Andrei9977):

Hello!
La fel aici, ai aflat ce ai?