| cripistinna a întrebat:

Am o branula albastra in vena. Mi se pare ca e prea mare, dar galbena a spus ca nu e buna.Cand imi ating vena cu flexul o simt mai mare.Cand mi-au scos una albastra de 6 zile era asa de urat locul, ca dupa bombardament.Si acum e foarte urata zona si e iritata.Asta trebuie sa o tin 3 zile. E vreo problema, se va irita din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Te referi la vena in care e branula? Daca da, branula trebuie scoasa afara. Daca te referi la fostul loc de insertie al branulei, da, poti folosi un unguent cu heparina(HEPATROMBIN) dar ai grija sa nu masezi decat foarte usor locul. Nu e voie sa apesi. Pune in continuare si compresele care ti le-am spus, alternandu-le cu unguentul.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa se irite dupa 3 zile de branula, dar nu e nimic grav. E reactia normala a organismului. In maxim 10 zile n-o sa se mai vada nici o urma.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e voie sa ti se irite vena. Treaba asta se cheama FLEBITA si e ceva serios. In momentul in care apare, branula trebuie scoasa. E semn de infectie a venei(nu s-a lucrat steril), sau se irita vena de la medicamente sau, pur si simplu organismul tau respinge branula. ( in definitiv, e un corp strain, nu?). Pune acolo unde ai facut deja flebita, comprese cu Rivanol pe care picuri si un pic de alcool sanitar. Combinatia asta reduce mult inflamatia. Se face de mai multe ori pe zi, tinand compresa 1/2 de ora.

| alex2009 a răspuns:

Si eu am avut foarte multe branule in maini este ceva normal ti s-a iritat vena din cauza a tator medicamente injectate in cel mai rau caz se poate si infunda si cand trebuie sa faci injectia trebuie pusa una noua mie imi puneaua si una pe zi nu au un termen limita cat sa le ti dar cum descri tu situatia acea branula trebuie schimbata si pusa in alta vena ca locul respectiv sa se refaca

| cripistinna explică:

Acum s-a invinetit. Daca pun heparina e ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port aucm branula. Mi s-a umflat ieri mana aveam albastra si e urat locul. Acum am una galbena la mana dreapta si nu am problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia albastra e cea mai groasa. Alea galbene sau mov sunt mai subtiri. E normal sa se irite. La mine a trecut de la sine. Branula se schimba cand isi dau seama asistentele ca trebuie schimbata. Se umfla vena si apar dificultati in injectarea medicamentului.

| dragos_1223 a răspuns:

Nu sunt experimentat dar nu

| livialivdelabuc a răspuns:

Nu cred, nu ti face griji, am avut si eu si m am invinetit la fel