| Daniel9988 a întrebat:

Am o carie foarte nasoala,dentistul mi-a zis sa ma duc la ortodont sa vada daca e nevoie de alinierea dintilor si sa imi fac ortopan.Daca este nevoie de aliniere,imi scoate maseaua. Daca nu, atunci trebuie sa imi umble pe canal.Stiu ca se face cu anestezie, dar in viata mea nu am avut asa o interventie la dinti! Doare rau? Imi e frica laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabriela_Serban_Si_1995 a răspuns:

Si eu am scos o masea de jos din partea dreapta, si tot pentru ca era facuta praf de carie, pe mine m-a durrut un pic pana cand a scos-o de acolo, si mai m-a durut urma vreo 3-4 ore. Cam atat durerea nu este insuportabila sa stii.

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Eu zic mai bine să rămâi cu măseaua şi să îţi scoată doar caria. Eventual mai mergi şi la alt dentist şi cere o altă părere.

| Daniel9988 explică (pentru J0B0MAT):

Dar caria este extrem de avansata. Abia daca a mai ramas ceva din dinte.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Daniel9988):

Din ce ai scris, reiese că se poate şi fără să o scoată. Oricum, de durut nu doare. Poate după ce ţi -o scoate.

| Andersen2k18 a răspuns:

Odata ce te va anestezia nu vei simti nimic. Ti se va umbla pe canal pentru ati extirpa nervul.

| MedionTcO a răspuns:

Doare doar anestezia...depinde unde ti-o face, daca intelegi. Cel mai tare doare in nerv. In rest va fi bine, stai linistit!