| SimonaBubu a întrebat:

Am o carie si pot sa ma duc peste doua zile la dentist sa o tratez.Cum sa fac sa nu ma mai doara până atunci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Julia1188 a răspuns:

Ia un aulin pulbere, in 5 minute nu te mai doare.

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sa dai telefon la dentist si sa il iei la *** ca te lasa cu durere
sau sa te duci la dentist la urgente, in Bucuresti iti recomand spitalul universitar, nu celalalt unde se mananca RAHAT INCOMPETENT!

| Cosmin86 a răspuns:

Nurofen forte. SINGURUL care chiar functioneaza!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cosmin86):

Singurul care functioneaza la tine
la un moment dat am avut o durere si am luat vreo 7 tipuri de pastile si nu mi-a trecut, iar inainte am bajbait pana am gasit una care a mers, insa de data aia nu a mers nici una

in orice caz, nu ar trebui sa ii dai medicamente, altfel nu se duce la dentist
"pot sa ma duc peste doua zile la dentist" suna la fel cu "intreb pentru un prieten"
adica, dentistii nu te lasa cu durere, te rezolva, ori, hai sa zicem prin ultimul absurd ca azi e duminica, dar maine nu mai e, si l-ar lua la urgenta daca il doare si chiar are dentist... lucru de care ma indoiesc

| Amethyst01 a răspuns:

Un nurofen sau daca nu vrei medicament neaparat, ia o gura de tuica/palinca/vodka, fa gargară.
Pe mine personal m-a ajutat enorm ceaiul de menta(tot gargara) călduț(pentru ca nici diferențele termice nu sunt ok), cateva ore n-am mai simtit nimic, datorită proprietăților antiseptice si antiinflamatorii.