| anonim_4396 a întrebat:

Care e rolul plombelor temporare? Acum doua zile a fost la dentist in legatura cu o carie si, dupa ce ca mi-a lucrat pe canal de mi-au dat lacrimile de durere, nici nu mi-a pus o plomba definitiva, ci una temporara. Stie cineva de ce se face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

cred ca nu e plomba, ci pansament
nu stiu de ce, nu m-am documentat in privinta asta big grin

5 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Probabil a pus un pansament cu antibiotic sau cu arsen ( in cazul in care nu a reusit sa extraga complet nervul) si cu putin ciment deasupra;
canalul trebuie curatat f.bine inainte de plomba definitiva si chestia asta cu plombe provizorii poate sa se repete de cateva ori, pana considera medicul ca e sigura plomba definitiva.
Dar cel mai bine te poate lamuri medicul, la urmatoarea vizita.

| jonstar a răspuns:

Lpomba temporara este asezata la dinte cand se urmareste un anumit tratament.de obice se face cand se trateaza un canal radicular sau la u ncoafaj.la tine e cazul canalelor/canalului radicular, pe care doreste sa le/o depulpeze devital

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

e normal mai ales daca s-a umblat pe canale acum se asteapta sa nu existe alta reactie de abces sau alta neplacere, apoi se mai uita o data pe canal daca e in regula. In ziua de azi nu ar trebui sa ma doara la dentist, nu ati fost anesteziat local?

| mirelamihaela a răspuns:

sa vada daca a curatat bine canalele si sa nu faci infectie sub plomba definitiva

| floreen a răspuns:

Mie cand mi-a pus plomba temporara, dentistul mi-a si explicat de ce: Iti scoate intai tot ce e infectat (de-aia iti umbla pe canal), iti pune apoi un pansament cu antibiotic, ca sa elimine toti microbii si bacteriile de acolo, si, ca sa stea pansamentul si sa n-ai gingia expusa, iti pune si o plomba pe care-o sa o scoata cand iti scoate pansamentul si iti pune una definitiva. Asa se face cand ai infectie acolo...