| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate. Dacă nu mănânci la timp este normal să ți se încețoșeze vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nicidecum. Ar trebui sa reziști și o zi fără mâncare fara probleme, dacă nu sunt probleme de sănătate.
Poate fi de la căldură, eu vad negru în fata ochilor și amețesc dacă ma ridic brusc din pat în picioare, datorita faptului ca sunt foarte înalt. Dar nu sunt sigur. Dacă problema persista, e bine sa te vadă un medic.

| romeo78 a răspuns:

Pe timp de caniculă apare deshidratarea. Vederea încețoșată poate fi cauzată de deshidratare. Litorsal este efervescent, 1 pe zi ajută foarte mult.

| RAY a răspuns:

Depinde ce faci in acel timp, daca ai deficit de 1000 de cal si nu manci carbo da.

| sierra1 a răspuns:

~Dacă nu mănânci la timp ~

dacă timpul ăla e in intârziere față de normal, cu 2-3 zile, da, e de așteptat așa ceva

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ca nu... adica ce inseamna la timp? Sunt persoane care nu respecta un program in care trebuie sa mananci (adica si eu) si... nu au nimic.

Dar (din nou) probabil, unele persoane care chiar au probleme de sanatate pot sa resimta si acea stare.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat, depinde de om, daca iti scade glicemia prea mult, e normal sa se mai intetoseze vederea, deci depinde.
Unii nu mananca la timp dar nu au caderi de glicmie si e ok.

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu mănânci 24 de ore da.

| NLS a răspuns:

Depinde ce intarziere presupune acel "la timp".
O persoana sanatoasa poate rezista 12-18 de ore fara sa manance, si nu va simti nimic schimbat, in afara "muzicii" din stomac, uneori insotita
de mici înțepături.
Pentru stare de slabiciune, incetosarea vederii, stare de leșin, dureri aprige de stomac, e nevoie de aproximativ 24 de ore, sau mai mult, cel putin in cazul meu. (fiecare persoana e diferita).

| WhiteLife a răspuns:

Daca amani atat cat ajungi la hipoglicemie, da.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Vederea încețoșată se poate datora oboselii. Însă doar tu personal știi cel mai bine, dacă stai și analizezi din activitatea pe care ai desfășurat-o de-a lungul zilei ce te-a deranjat, supărat sau afectat și ce ți-a dat o stare de bine.Fiecare organism e unic.Eu personal nu știam că sunt atâtea feluri de alergii. Dintre care unele și alimentare. Unii au intoleranță la gluten, la lactoză, la unele fructe sau legume.Toate astea se datorează folosirii în exces a atâtor substanțe chimice în agricultură, începând de la însămânțare și terminând cu procesarea hrănii. Unele organisme se vor adapta, altele nu.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

De multe ori nu mănânc la timp și nu am aceasta problema, în schimb când stau excesiv pe telefon atunci da. Sau de la anxietate chiar se poate întâmpla (cel puțin în cazul meu, când anxietatea era mai severa)
Ieși mai des pe afara, nu mai sta pe telefon asa mult, uită-te și la TV.