| Arthiom a întrebat:

De ceva timp (cam de 2 luni) se tot intampla ceva cu ochiul drept. Uneori, vederea ochiului drept incepe sa se incetoseze, incepe usor pe margini, apoi se densifica pana cand nu ramane decat undeva pe mijloc o zona circulara unde mai pot distinge culori si forme, restul este incetosat, dar acea "ceata" este mai degraba alba si luminoasa. Apoi, cam in 10 minute, chestia asta dispare la fel cum a aparut, si vederea revine la normal. Lucrul asta se intampla foarte rar, dar se intampla, si deja nu mai pot ignora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

De oftalmolog, ai auzit, bre?

| Arthiom explică (pentru Florentina9210):

Da bre, da pana la termenul programarii as vrea totusi sa aud niste idei.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Arthiom):

Noi NU suntem medici! Noi iti putem da informatii eronate.

| Arthiom explică (pentru Florentina9210):

Felicitari, acum spune-mi ceva ce nu stiu. Scrie undeva ca ideile sau parerile altora sunt corecte intotdeauna?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Arthiom):

Un medic este competent sa iti dea un raspuns corect. Ce nu intelegi. Vrei sa iti desenez?

| untu a răspuns:

Maine trebuie sa mergi neaparat la medicul de familie si sa-ti dea trimitere catre medicul oftalmolog la clinica! Nu mai amanati programarea la medic deoarece este posibil sa fie un inceput de cataracta sau glaucom! Sa mananci 1-2 morcovi pe zi, contine vitamina A si betacaroten, ajuta la imbunatatirea vederii!