| mentholinks a întrebat:

Vi se pare normal ca Biserica, prin afirmatii si doctrine inselatoare, prin promovarea de idei si principii ridicole, sa incetoseze mintile sarmanilor oameni?

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

E simplu. Pentru a atrage adepti. De ce crezi ca suntem amenintati ca vom ajunge in iad daca nu venim la biserica sau daca nu le dam popilor bani? Oare Dumnezeu are nevoie de bani? Eu dupa ce am citit Biblia am observat cate contradictii sunt initre ea si biserica, si m-am lasat de biserica. Dumnezeu nu se afla acolo. Zice si in Biblie. Pace!

19 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

De ce? De ce e inselatoare? De ce ideiile si principiile acestea sunt ridicole? Prin ce metode incetoseaza mintile? De ce oamenii descrisi de tine sunt sarmani? Cumva din cauza inculturii lor te referi la ei ca fiind sarmani?

| mentholinks explică (pentru shadovv):

Pai chiar din primele pagini ale Bibliei reiese clar ca omul a fost alungat din Eden din cauza pacatului si pentru a fi impiedicat sa ajunga la pomul vietii, sa manance din el si sa devina astfel nemuritor. Dumnezeu nu a afirmat niciodata ca va reinvia vreodata pe cineva, presupunand ca ar fi posibil.Isus a facut asta, Isus care, dupa parerea mea, e alta mancare de peste.

| shadovv a răspuns (pentru mentholinks):

Nu cred ca mi ai raspuns la intrebari... Cum adica "pentru a fi impiedicat sa ajunga la pomul vietii, sa manance din el si sa devina astfel nemuritor"? Pai nu suntem noi nemuritori conform conditiei umane stabilite de Dumnezeu?

| mentholinks explică (pentru shadovv):

Cum adica "cum adica?"? Asa scrie in Geneza, nu am inventat eu.

| Inferno a răspuns:

Nu este normal ca Biserica sa faca afirmatii stiintifice si sa vina cu ipoteze ca desingul inteligent si altele.

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

Cine hotaraste ce este normal? Tu?

| DantePlacebo a răspuns:

Normal nu e, dar oamenilor le place. E mai simplu asa, esti crestin pentru ca parintii tai sunt crestini, nu stii mai nimic despre Dumnezeu si te duci la biserica de sarbatori. Convenabil, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DantePlacebo):

Profa de geo a zis ca unele lucruri trebuie lasate asa cum sunt, adica sa traim in ignoranta si prostie.

| hunterpainting a răspuns:

Ne lumineaza.
Ceata cade pe necredinciosi.

| RAY a răspuns:

Din moment ce baza religiei e credinta oarba in nimic logic ca ataca stiinta, stiinta se baseaza pe ce vezi nu pe ce visezi asta e diferenta, acum daca e bine sa vi virusat desigur ca nu, dar asa se imparastie acest virus

profil =blog

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, dar oamenii sunt slabi. O informatie odata intrata in subconstient te va supune, daca n-o supui tu, asa e cu credinta, frica de dumnezeu, alegatul dupa castig, fapte bune pentru rai.

Minte de oameni religiosi --> "Dupa ce islamul patrunde intr-o tara, aceasta va fi considerata ca fiind teritoriu islamic. Astfel, musulmanii sunt obligati s-o elibereze la un moment dat. Spania, de exemplu, este teritoriu Islamic. Si Europa de Est: Romania, Albania, Macedonia, Serbia, Kosovo, Bulgaria (...) Cred ca pot fi organizate atentate cu bombe in Bulgaria. Poate si in Romania si in alte tari. Atentatul de la Burgas a fost impotriva filor lui Israel", a declarat Omar Bakri pentru 24 Chasa.

| martzian a răspuns:

Daca afirmatiile si doctrinele ar fi inselatoare, daca ideile si principiile promovate ar fi ridicole, nu mi s-ar parea normal. Din fericire, un fost ateu (eu) iti poate confirma ca viata traita pe principii biblice nu are nimic inselator si ridicol in ea. Pur si simplu... se merita!

| TrentonChase a răspuns (pentru martzian):

Am auzit sute de cazuri din astea gen fosti "atei". Peste 90% din cei care vin cu variante de genu' asta nici macar nu au fost niciodata atei, e o tactica prin care ei incearca sa para ca inainte sa ajunga la crestinism "aveau ochii inchisi". Ai fost ateu iar acum esti credincios...asa si? Si eu am fost crestin iar acum sunt ateu, are asta vreo relevanta in sustinerea divinitatii?

| martzian a răspuns (pentru TrentonChase):

Esti constient ca nu ma intereseaza daca ma crezi sau nu? Este viata si alegerea ta, nu trebuie sa te agiti. Daca nu-ti convine conversatia, poti oricand sa te retragi cu demnitate. Nu sa vii cu procente visate (auzi tu, peste 90%...) nu sa inventezi teorii ale conspiratiei sau sa contrabalansezi cu o miniciuna. Prietene, nu vreau sa te insult, dar eu crestin il numesc pe cel nascut din nou, un termen pe care ti-l pot explica. Divinitatea nu are nevoie sa fie sustinuta de noi... ci viceversa, by the way. happy

Din nefericire va spun (plurarul se refera la toti cei care, desi se declara atei si dezinteresati vaneaza cu disperare fiecare subiect cu tenta spirituala), nu veti avea mereu ocazia sa intalniti oameni care sa va spuna adevarul. Ceea ce acum percepeti (la mine si la altii) ca aroganta si dorinta egoista de a avea dreptate, izvorata din mandrie, nu este decat o sincera dorinta de a va fi de folos. Sa nu credeti ca nu am altceva de facut decat sa suport jignirile unora de pe TPU, cu care nici macar nu am avut onoarea sa ma cunosc.

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Cred ca te-am mai intrebat o data: de ce iti pierzi vremea cu cei care nici sa faca misto nu sunt in stare? De ce ii iei in serios?

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Speranta moare ultima. Iar eu cred ca in spatele unor masti dure stau intrebari existentiale si temeri ingrozitoare.

| martzian a răspuns:

Te astept duminica la biserica. Sa ne compatimesti. happy

| martzian a răspuns:

Interesant ca folosesti metalimbajul. Stii ce indica, nu? tongue

| Kaleo a răspuns:

Iti dai seama ce nevoie mare are biserica de compatimirea ta?