| AndreeaRa a întrebat:

Am o durere foarte puternica in partea dreapta sus la spate. Nu prea pot sa respir, nici sa ma misc. Stie cineva despre ce e vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pare o nevralgie intercostala! Mergi la medicul de familie sau fa o frectie cu un antiinflamator sau o baie fierbinte cu sare.

| BiuL a răspuns:

Nu poti sa respiri sau sa te misti si stai asa? Cheama ambulanta.

| AndreeaRa explică (pentru BiuL):

Nu ma incanta sa apelez la salvare. Am mai avut situatii mai grave si eu si in familie si ajungeau in 3-4 ore dupa care se rasteau la noi ca de ce avem pretentii sa ajunga repede, doar nu era nimeni pe moarte. Sunt si singura acasa, ultima data cand am fost in spital am avut atac de panica...

| BiuL a răspuns (pentru AndreeaRa):

Stii care e problema cu durerile astea puternice si aparute din senin? ca pot ascunde diverse problema grave. De exemplu o durere de burta poate insemna o apendicita care netratata in cateva zile sau ore duce la septicemie sau deces, o durere puternica de cap poate insemna spargerea unui vas de sange pe creier, care poate duce la paralizie.
La noi vin in 15 20 de minute. Chiar nu stiu ce sa zic. Se poate sa ai un junghi, ai dormit gresit de exemplu. Incearca sa masezi zona dureroasa daca o poti identifica sau iei un analgezic aspirina sau antiflamator ketonal.
Atacul de panica da, se poate sa iti cauzeze dificultati in respirtatie, dar nu stiu ce e cu durerea aia. Daca ai si palpitatii sau transpiratii sau maine reci poate ca e atacul de panica, Atunci incearca sa faci exercitii de respiratie, respiri adanc, profund, calm, incet si sa bei un ceai de tei, sa asculti ceva muzica relaxanta.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate fi nevralgie intercostala. Ia clorzoxazona 2x3/zi, nurofen si fa un consult la pneumologie. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor. Urgent

| Aamerican a răspuns:

Nu stiu si eu patesc uneori asa si uneori in piept ma inteapa si nu pot respira poate pentru ca sunt fumator dar fac si un sport deci motiv necunoscut tu apeleaza un doctor specializat.

| AndreeaRa explică (pentru Aamerican):

O sa fac asta maine, dar pana atunci simt ca o sa mor. Abia pot sa respir dureaza de vreo ora si ceva. Nici sa ma misc nu prea reusesc.

| AndreiCP a răspuns:

Este posibil sa te doara datorita unui efort mai puternic din timpul zilei, incearca sa te intinzi in pat si sa stai linistita, de preferat sa incerci sa adormi, iar daca nici dimineata durerea nu a disparut te sfatuiesc de asemnea sa consulti un doctor!

Sper ca te-am ajutat!

| AndreeaRa explică (pentru AndreiCP):

Multumesc, am incercat deja sa dorm dar nu pot. Durerea e prea puternica. Azi nu am facut efort deloc, din contra...am cam lenevit.