| Loly a întrebat:

Am o durere groaznica de spate.Nu pot sa ma misc cum trebuie si ma doare si cand respir.Nu stiu de la ce.Cred ca am dormit stramb dar totusi, pe mine ma durea si ieri dimineata.Nu m-a durut tare, putin dimineata apoi a trecut insa azi cand m-am trezit am crezut ca mor de durere.Ce sa fac sa imi treaca cat de cat.Sunt singura acasa pana diseara si nici la spital nu am cum sa ajung momentan pentru ca sunt in Germania si nu stiu cu ce pot ajunge pana acolo, nu stiu nici limba.Deci pana nu vine prietenul meu acasa de la munca sa ma duca cu masina, nu am cum ajunge la spital. Orice sfat mi-ar fi de ajutor.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca poti, mergi la o farmacie (Apotheke) si cere "Voltaren Gel".
Te ungi pe zona dureroasa si se amelioreaza durerea in timp scurt.
Pentru dureri puternice (starke Schmerzen) poti cere si cateva pastile de "Ketonal", din care insa nu-i voie sa iei mai mult de 2 pastile intr-o zi!

| OoBunnyoO a răspuns:

Voltaren sau daca ai vreun analgezic prin casa precum nurofen sau ibuprofen, in cazul in care este un muschi incordat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca cunosti o farmacie poti sa mergi sa iti cumperi Voltaren Gel sau Lioton Gel!
Nu stii limba? Atunci nu mai zici nimic numa ceri ce iti trebuie si fii atenta cand iti zice pretul!
Dar, trebuie sa mergi la spital!
Iti mai recomand sa faxi un dus fierbinte!
Multa sanatate!

| Axde a răspuns:

Probabil ai dormit in curent, ceea ce nu e bine pentru sanatatea ta.
Ia ti un unguent antireumatic de la farmacie.