| beniamin1991 a întrebat:

Salutare.Am o problema de natura medicala careia nu ii gasesc o rezolvare,care ma chinuie de mai bine de o luna si la medicii la care m-am dus au dat din umeri.
Totul a inceput dupa o luna de la operatia de la apendicita,a inceput sa ma doara in dreapta sus,in zona coastelor,de la mijlocul abdomenului pana aproape catre spate.
Dupa vreo doua saptamani am inceput sa am aceeasi durere si in stanga.
Ceea ce am eu se manifeste foarte ciudat,la inceput simteam ca si cum am un punct de presiune si ma tine ceva,dupa aceea era sub forma de junghi,uneori sub forma de intepatura,durerea se urca catre piept,iar in ultimele zile am inceput sa simt durere si piciorul drept.
Nu cred ca este infectie,infectia nu se manifesta asa,dar ceva tot e.
Am luat o gramada de medicamente: Piafen,Nurofen,Aulin,Algocalmin,Mydocalm, Adagin ( ibuprofen 400),Antinevralgic,No-spa.
Asta pentru ca la inceput am banuit ca am Nevralgie,insa daca aveam imi trecea.
Dupa aceea am zis ca poate sunt rinichi,asta pentru ca am avut nisip inainte sa ma operez,am urmat tratament insa am zis ca poate a mai ramas ceva,asa ca am luat alte medicamente: Uriclar,Rowatinex si Movalis.
Am fost la medicul chirurg care m-a operat,sa fiu sigur ca nu e apendicita,m-a consultat a zis ca nu e,si el era ingandurat si nu stia ce-i cu mine si ce pot sa am acolo si el mi-a prescris supozitoare si urinex ( asta dupa ce i-am spus ca banuiesc ca sunt rinichii).
Mi-a spus ca daca ma simt mai bine sa continui,daca nu sa revin la el sa ma interneze si urmeaza sa fac clisma,acel examen medical cu becul pe intestin ( am uitat cum se numeste),urocultura si poate urografie.
Am sa ma duc la spital saptamana viitoare,pana una alta,asa ca o opinie sau poate din experienta personala,ce credeti ca am?

De mentionat ca mi-am facut toate analizele care le-as putea face,de sange,de urina,radiografie,ecograf.
Toate sunt bune cu exceptia la ecograf, mi-a gasit la rinichiul drept valoarea 108 iar la cel stang 110 dar nu cred ca aia imi cauzeaza durerea, acelasi lucru spunea si doamna care mi-a facut ecograful.
In momentul de fata durerea nu ma mai lasa cu nimic,orice as lua.
Bunica mea are firma cu ceaiuri,am baut toate ceaiurile mentionate pe internet pentru afectiunile la rinichi ( sunt vreo 11, 12),toate le-am incercat,niciun rezultat.
Durerea mea e pe episoade,acum nu ma doare,peste doua ore doare si poate sa tina chiar si o ora,mai scade din intensitate ( dar nu dispare),iar creste,tot asa.
Uneori am si dureri de spate, dar aia poate sa fie de la sport mai ales ca mi-am "rupt" o data coloana si m-a durut timp de 3 luni de nu ma puteam apleca sa ma leg la papuci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marily1997 a răspuns:

Cred ca te doare de la medicamente pentru ca bunica mea tot a avut operatie si a baut multe medicamente si i sau imbolnavit rinichii

| beniamin1991 explică (pentru Marily1997):

Dap,asta a fost, am renuntat cu totul la ele, chiar si la suplimentele alimentare, acum ma simt excelent. Sau poate acea durere era normala dupa operatie si a trecut de la sine cu timpul, probabil nu voi stii niciodata.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu mai lua tratament dupa ureche si cere medicului sa iti dea trimitere pentru efecuarea unui control tomografic complet, doar asa vor depista ce se intampla in organismul tau.
O zi bunahappy

| DelphhiN a răspuns:

Beniamin1991
ceea ce imi spui tu pot spune ca s a manifestat si la mine oarecum. cand m am operat acum cam 6 ani. doctorul mi a facut 3 anestezii locale pentru ca nu avea efect...2 in coloana si una in partea dreapta in jurul rinichilor sau chiar in muschi nu stiu exact mentionez ca atunci am simtit o durerea extrem de mare in piciorul drept o intepatura prin os nu stiu cum as utea sa explic, care intr un final sa mi faca anestezie generala si sa raman cu o durere destul de mare de spate dupa incercarile lor esuate de a mi face anestezie in coloana. am dureri destul de mari atunci cand se schimba vremea...e posibil sa fie de la asta nu stiu acum de ceva lasa mi un msj privat

| beniamin1991 explică (pentru DelphhiN):

Intr-adevar inainte se faceau injectii in coloana de te paralizau de la brau in jos,in asa fel incat erai treaz in timpul operatiei,insa,deoarece multi pacienti s-au plans de dureri de coloana rezultate din urma injectiei,s-a interzis aceasta procedura medicala.
Acum nu se mai fac injectii in coloana pentru a anestezia pacientul, toate operatiile se fac cu anestezie totala.
Poate ca mai sunt spitale care fac injectii in coloana pentru a anestezia pacinetul insa teoretic aceasta procedura a fost interzisa si niciun pacient nu ar trebui sa fie de acord cu asa ceva.
Mi-a facut anestezie totala si nu cred ca ai suferit de ceva asemanator cu ce am eu, pe mine ma doare zilnic, in ultima luna nu am avut o zi in care sa nu ma doara, poate doar una daca o putem pune la socoteala si tot m-a durut si atunci dar putin.

| giony54 a răspuns:

Buna ziua, in primul rand nu mai lua medicamente la intamplare, tot ce ai luat au afectat ficatul care o sa urmeze ca problema a ta.Acum ai dureri de la coloana care da dureri radiale din cauza inflamarii coloanei si a presiunii admosferice.Solutia este simpla antiinflamatoare pentru coloana, dar numai naturiste, ca nu au efect secundar.Recomand Triple Potency Lecithin, Shark Aid si White Wilow de la Calivita timp de o luna, altfel vei face hernie de disc, din acest motiv se lasa durerea pe picior.Pana atunci puneti ceva cald pe coloana si durerea inceteaza. Sfat nu te mai duce sa faci analize inutile.Fa o radiografie la coloana si vei gasi raspunsul.

| petre059 a răspuns:

Ia vezi sa nu fii uitat medicul vreo pensa sau altceva inauntru au mai fost cazuri, spune-i si de treaba asta poate de aia era ingandurat!

| beniamin1991 explică (pentru petre059):

Nici vorba, ar fi ridicol asa ceva, era ingandurat pentru ca probabil se gandea la ce sa imi dea, de aceea imediat dupa ce s-a gandit putin a cautat pe internet despre urinex si a mai citit ceva dintr-o carte medicala din biroul lui dupa care mi-a prescris cele mentionate mai sus.

| petre059 a răspuns (pentru beniamin1991):

Ok,faci cum crezi si te sfatuisc doctorii ei sunt in masura sa vorbeasca, noi ne dam cate o parere.Sa te ajute cel de sus sa scapi repede de dureri.

| beniamin1991 explică:

@caramela Daca dupa internare nu m-am insanatosit am sa fac si tomograg, cam scump dar asta e, cred ca o sa ma coste in jur de 700 de lei.

@giony54 Buna ziua,ca veni vorba de ficat,am avut hepatita b cu antigen pozitiv insa nu stiu in ce masura mi-a afectat ficatul.
Mi-am facut analizele la ficat,toate,in afara de viremie + ecografie si sunt bune.
Plus ca tin regim si o sa tina regim toata viata,ceea ce e simplu pentru mine deoarece eu oricum mananc foarte sanatos mai ales pentru ca fac si sport,iau si hepato protectori,aloe vera cu miere si beau ceai hepatic,nu cred ca ficatul e o problema in aceeasi masura in care nu cred ca problema mea e de la coloana ci mai degraba un organ afectat.
Chiar daca ar fi de la coloana,probabil ar trebui sa doara,durerile mele sunt slabe in intensitate si le resimt destul de rar.
Cat despre hernia de disc, nici nu stiu cum e posibil asa ceva, sa dai in hernie fara sa faci efort fizic.
Luni am sa-mi cumpar acele produse mentionate de dumneavoastra, poate ca ma ajuta, bine ar fi.