| Robeeert1 a întrebat:

Am o durere insuportabila la măsea, dar e puțin ciudată, ieri m-a durut puțin o măsea plombată acum 2 ani, aceași măsea m-a durut și astăzi dar mai tare. Faza e că ieri m-a durut doar vreo 10 minute, iar astăzi m-a durut vreo oră și m-a lăsat jumătate de zi ca acum durerea să reapară și să fie de nesuportat dar nu doar la acea măsea ci la tot maxilarul și mandibula stângă. Ce să fie? Și de ce mă doare doar in reprize? Și de fapt acum nici nu mă mai doare acea măsea plombată ci una complet sănătoasă. Nu mai înțeleg nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ia un Ketonal Duo, efectul analgezic durează 12 ore.Si apoi mergi la dentist, el știe cel mai bine de ce te doare.Sanatate!

| sierra1 a răspuns:

"Nu mai înțeleg nimic."

răspunsul e la dentist, fă-i o vizită

| Andreeush a răspuns:

Numai un stomatolog poate ști ce se întâmplă.
De ce nu te duci la un control?
Dacă iei pastile rezolvi problema pe moment.

| Speranta12 a răspuns:

E foarte simplu. Caria de la o masea se raspandeste la celelalte. Si de obicei, daca nu tii igiena in gura, cariile apar des in diferite locuri ale gurii. Ceea ce a cauzat prima carie in gura, a cauzat si caria cealalta dintr-un alt loc al gurii, fiindca chiar daca cariile nu s-au influentat reciproc, cauza lor e una si aceeasi: lipsa igienei riguroase la dinti si alimentatia plina de dulciuri.

Daca te doare o masea plombata, inseamna ca nu ti s-a omorat complet nervul din ea si el inca mai pulseaza sub plomba. Trebuie data plomba jos si curatat canalul. Poti sa faci infectie si puroi acolo rapid. Infectia se va transmite si la dintii de langa si asa vei avea dureri multiple in gura in cel mai scurt timp. Rapid trebuie mers la dentist! Si facut neaparat o radiografie dentara!

Pentru durere, ia Paduden (Ibuprofen) de 400 sau 500 mg de la farmacie.

| brokxy a răspuns:

Infectia merge de la o masea la alta si la gingie.
Recomand apa de gura, periuta noua de dinti(cumpara alta), spalare foarte bine cateva zile, evita zaharul, mananca orez cu lapte sau lapte. Nu stiu daca va functiona dar am avut aceiasi problema. Ma durea oribil o masea de 4 zile. Am vrut sa merg la dentist si am mancat fara zahar gen 0 zahar, am luat periuta noua si am mancat orez cu lapte si am baut lapte. Gen efectiv ma durea si am mancat orez cu lapte. Dupa acel orez durerea s-a micsorat pana cand a disparut de tot! Sper sa te ajute. ( Orez cu lapte, dar ZERO ZAHAR)

| Denisa0954 a răspuns:

Probabil ti a fost afectată un nerv si in cazul acesta durerea iradiaza, nu este doar intr-un punct fix. Cel mai bine fa ti o programare la dentist si ia niste antiinflamatoare

| CristianMNSC555 a răspuns:

Ba poate sa fie o infectie. Maselele sunt foarte nenorocite. am avut o masea care facea si urechea sa doara la mine. dupa ce am scos-o n-am mai avut nimic. Dupa vechimea plombei iti recomand sa te duci la un doctor care stie ce face nu oricine