| c4t4lin a întrebat:

Am o entorsa la glezna de vreo luna jumate si nu stiu ce sa fac sa imi treaca mai repede! Multa lume mi-a zis sa nu mai il fortez facand sport dar nu am cum sa ma abtin ca as innebuni in casa! Imi puteti da cateva idei la problema mea? (dau fundita, chiar daca nu stiu ce e aia)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Ai grija cu o entorsa nu e de glumit. eu am avut gipsul prost pus la o entorsa dubla si acum dupa 5 ani de la accident ma doare picioru uneori de nu pot sa calc pe el. pune-ti o glezniera sa tina glezna fixata si lasa sportul la un minim acceptabil. poti sa faci fizioterapie de 2 ori pe an ca sa scapi de dureri sau de posibile agravari. consulta un medic si spune-i problema ta. fizioterapia se tine 10 zile (2 saptamani fara weekenduri) si stai acolo cam 20 de minute pe zi. eu fara fizioterapie as inebuni cu glezna asta. uneori nu o mai simt cand conduc si fiind la stanga nu simt ambreiajul. ai grija mare cu entorsele.