| selenagomez26 a întrebat:

Am o febra musculară insuportabila la ambele coapse și nu stiu ce sa fac, in asa fel încât sa-mi treacă. Ma dor foarte tare, nu pot sa ma așez pe un scaun(pana la urma pot, dar greu), nu pot sa urc sau sa cobor scările, abia stau in pat, abia dorm noaptea, nu pot dormi pe burta, nu pot sa merg bine( merg cu picioarele drepte, ca nu pot sa mi le flexez).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cui pe cui se scoate", spune o vorbă din popor. Este cât se poate de adevărat şi în ceea ce priveşte febra musculară. Studiile au confirmat că atunci când exersezi din nou acelaşi muşchi care prezintă semne de DOMS, există şanse mari ca febra musculară să dispară.
Poate fi din cauza unui analgezic natural eliberat de corp atunci când este supus stresului (adrenalina) sau din cauza faptului că muşchiul respectiv este încălzit. În orice caz, îţi recomand să nu stai închis în casă, ci să încerci să exersezi din nou, chiar dacă este o metodă contra-intuitivă.
Pe de altă parte, febra musculară este un fenomen complet normal, cu care o să te întâlneşti mai devreme sau mai târziu.
(delayed onset muscle soreness - DOMS)

| siriusblack98 a răspuns:

Niste prostii mai mari pe ziua de azi nu am mai auzit ca cele scrise de Mihailescu Valeriu.Nu te va ajuta nici masajul si nici sucurile cu vitamina C.Iar faza cu dusul rece e la modul ''trage-ti un ciocan peste deget ca sa uiti de durerea de cap''.Nu este nici un remediu din cele scrise de cei 2 pentru febra musculara.Iar la ce a scris sierra este adevarat doar pe jumatate.Sa continui exercitiile iti va reduce din durere.Te va face doar sa te obisnuiesti cu ea in timpul antrenamentului si atat. Dupa ce-l termini si muschii se vor relaxa, durerea va reveni.Nu ai decat sa astepti cateva zile si sa suporti.

| selenagomez26 explică (pentru siriusblack98):

Am făcut in continuare, dar ma doare tot mai tare pe zi ce trece

| siriusblack98 a răspuns (pentru selenagomez26):

Dar fa o pauza pentru recuperare daca durerea nu se estompeaza deloc.5 zile sunt suficiente.Cu timpul febra musculara va aparea mai rar si va trece mai repede.Asta dupa 1-2 ani.Depinde si de tipul de antrenament pe care il faci.Eu aici ma refer la cel cu greutati, daca folosesti.La antrenamentele in care nu folosesti greutati ci doar propria greutate, febra va inceta sa mai apara dupa 6-8 luni de zile aproximativ.Hai 1 an cu indulgenta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dus scotian+masaj+sucuri naturale bogate in vitamina C