| anonim_4396 a întrebat:

Am o fetita de 1.4 ani si de la varsta de 9 luni urmam tratament cu depakine sirop in urma unor convulsii recurente. Diagnosticul medicului neurolog este de "epilepsie criptogenica". De cand am inceput tratamentul convulsiile au disparut definitiv. As vrea sa aflu si eu mai multe detalii despre aceasta boala, daca are urmari asupra copilului la maturitate si ce efecte secundare poate avea siropul. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Epilepsia criptogenica este epilepsia fac o cauza stabilita. Este posibil ca boala sa dispara in timp, dar e mai probabil ca fetita sa ramana epileptica toata viata, ceea ce inseamna a va trebui sa ia tratament toata viata. E bine ca nu are crize, la fiecare criza ceva din creierasul ei sufera si, in timp, ajunge sa aiba retard psihic.
Daca se va vindeca, s-ar putea sa nu aiba urmari la maturitate sau sa aiba urmari minime: un coeficient de inteligenta mai scazut, o coordonare mai proasta, imposibilitatea de a conduce vehicule. De asemenea poate transmite boala copiilor ei. Daca boala nu se vindeca, ea va trebui toata viata sa urmeze tratament si sa respecte un regim de viata: fara alcool, fara cafea, cola, ciocolata, fara nopti pierdute si, din pacate, nu va putea avea copii fara sa intrerupa tratamentul ceea ce s-ar putea sa nu fie recomandat.
Eu iti sugerez sa vii cu copilul la Bucuresti, sa-l internezi intr-o clinica de neurologie pediatrica pentru mai multe investigatii si ventual terapii suplimentare (Depakine este foarte eficient, dar poate aree nevoie de un logoped, de terapie ocupationala, etc).

| machupicchu a răspuns:

Intr-o situatie asemanatoare(a acestui diagnostic)... as cere parerile a cat mai multi medici as putea... si mi-as putea permite...as citi toata literatura de specialitate ce as putea-o gasi, astfel incat sa inteleg personal ce inseamna aceasta boala, sa stiu ce sa intreb(pe medici)(literatura de specialitate incluzand si un dictionar de termeni medicali)si cel mai important, sa inteleg ce se intampla cu copilul meu, in scopul de a adopta o conduita corespunzatoare in modul de comunicare cu acesta, si nu numai... etc.
Multa sanatate.

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Epilepsia este o afecţiune cronică a sistemului nervos ce se manifestă prin crize convulsive recurente (ce se repetă) determinate de un proces subiacent cronic(mici leziuni la nivel cerebral - focare epileptice).
Diagnosticul de epilepsie se stabileşte după cel puţin două crize epileptice(numite şi comiţiale).
Epilepsie criptogenică - epilepsie generalizată.
Reacţii adverse Depakine (sirop): greaţă, dureri epigastrice (la începutul tratamentului), tulburări ale funcţiei hepatice sau pancreatice, căderea temporară a părului, tremurături uşoare ale mâinilor, creşterea poftei de mâncare.
Multă sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boala poate disparea/vindeca definitiv fara nicio sechela.
Mergi regulat cu fetita la control, ai grija de ea, fereste-o de ce anume ti-a atras medicul atentia.
Cunosc oameni care au facut facultate, care sunt perfecti din punct de vedere neurologic si psihic. Cel mai important e sa nu se repete crizele, astea distrug neuronii copilului, dupa cativa ani fara crize tratamentul se intrerupe, dar asta NUMAI neurologul hotaraste cand.
Efectele adverse ale Depakinului sunt mai multe dar cel mai important este e ca afecteaza mai mult ori mai putin ficatul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetita mea are 1, 8 luni si ii dau depakine sirop 250ml de 2 ori pe zi si simptomele persista dupa 2 saptamani de tratament, tot isi da ochisorii peste cap pret de cateva secunde fara pierderea cunostiintei, e e g a iesit noramal

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)