| chifca a întrebat:

am si eu o fetita de doi anisori care a fost diagnosticata cu epilepsie dupa ce a facut eeg, nu are convulsii pur si simplu clipeste des din ochi noi credeam ca este un tic nervos, acum primeste DEPAKINE, as vrea sa stiu daca este la fel de grav medicamentul acesta si daca ar trebuie primit toata viata, si daca ar putea sa-i afecteze viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Din fericire, exista tratamente pentru epilepsie, si nu unul singur. daca nu va merge cu un medicament, cu siguranta medicii vor incerca altul. Asa ca, stai linistita, fetita isi va putea continua viata in mod normal, ca orice om normal, insa cu tratament. Este posibil ca la un moment dat sa nu mai fie nevoie de tratament. depinde de evolutia (sau mai bine zis involutia) bolii. Epilepsia numai este ce a fost cindva, cind nu puteau fi evitate crizele, si tratamentele existente sunt foarte eficiente in cele mai multe din cazuri.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicamentul are reactii adverse dar mult mai putine decat ar avea sa o lasati sa faca in continuare crize. Chiar daca nu face convulsii, in timpul fiecarei crize creierasul ei este afectat grav si niciodata nu mai recupereaza anumite zone distruse, asa incat fiecare criza lasa sechele definitive. Tratamentul probabil il va lua toata viata (minim doia nai, dupa care urmeaza reevaluari). Nu el ii va modifica viata, ci boala pe care o are, in sensul ca va trebui mereu sa se protejeze, sa doarma suficient si ritmic, sa nu se streseze, sa nu mearga la discoteci, concerte, sa nu consume niciodata alcool, cafea, cola, nu va putea avea carnet de conducere, nu va putea lucra la inaltime sau in locuri periculoase.

| danutza_2917 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi si la un alt medic, o prietena de-a mea a patit la fel cu fetita, se plangea de dureri de cap i-a facut eeg si i s-a spus ca e epilepsie, i-a dat medicamente, imi scapa acum numele si cea mica se simtea ff rau dupa ele. Cineva i-a recomandat un alt medic a mers la el cu eeg-ul pe care il avea si el a spus ca nici vorba de epilepsie, modificarile care apareau pe le erau din cauza ca, zicea el, probabil cea mica a miscat. Ea ii intrerupsese tratamentul ca cea mica il refuza si i-a spus ca putea s-o pateasca rau pentru ca intrerupt brutal poate sa dea crize, chiar daca copilul nu are epilepsie.
Daca tu zici ca nu face crize, neaparat mai consulta un specialist sa nu ii faci cumva rau cu tratamentul.
Daca esti din Timisoara sau apropiere iti recomand pe dl. dr. Bacos.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| chifca explică:

Pai da ia nu are crize, clipeste un pic mai des din ochi sint mici convulsii, astea tot afecteaza asa tare creierul?

| chifca explică:

Din pacate sint din Basarabia, fetita dormea cind i-a facut eeg, si a primit tot felul de medicamente pentru tic care nu iau ajutat iar la acest centru care este pentru copiii cu handicap locomotor iau depistat acest diagnostic, as vrea foarte mult sa fie o greseala