| IonutPetre12 a întrebat:

Ce sunt convulsiile? Aseara aveam febra si mama a spus ca nu am voie sa fac febra mare fiindca am avut si convulsii cand eram mic si pot face epilepsie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Convulsiile sunt agitație motorie. Nu au legătură cu epilepsia, care nu are legătură cu febra.

| alina2k18 a răspuns:

Convulsiile febrile sunt crize de tip epileptic, care sunt declansate de febra, la copilul mic (3 luni-5 ani), in absenta unei infectii cerebrale de tip meningita sau encefalita. Se exclud copiii care au prezentat anterior convulsii in afebrilitate!
Not your case kiddo.