| Robert030 a întrebat:

Am o fobie: cand sunt singur acasa sau noaptea mereu imi imaginez chestii oribile care nu vin de la mine. Chestii care ma fac asa de speriat incat mi-e si frica sa dorm descoperit. Ce as putea sa fac impotriva asta?
P.S: Ce inseamna "a turna cositorul"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| TraficDeMentosane a răspuns:

La fel sunt si eu, cu imaginatul chestiilor, dar pur si simplu nu le dau atentie, sau ma gandesc la chestii mai frumoase si placute big grin. Acum e mai usor, dar cand am avut 11-12 ani, eram cam speriata si eu. A trecut insa, si tie ti se va intampla la fel, cu timpul te maturizezi si nu-ti mai este frica.
Daca la tine este un lucru mai serios, atunci asculta sfaturile de aici, invinge-ti teama cat mai repede! Cum a spus li Luck96 big grin!
Succes!

| Gaby405 a răspuns:

Ceva in italiana

| luck96 a răspuns:

Invinge-ti frica, stand de ex in camera ta nopatea cu luminile inchise (sa nu vezi nimic) de preferat in picioare si gandeste-te la ceea ce te sperie, da sa nu fugi imediat stai asa pana nu mai simti nimc, suna dur dar asa scapi mereu de fobii, nu poti sa traiesti toata viata asa, si apropo gandeste-te ca nimeni n-o murit in casa lui fiindca dormea dezvelit

| Eu_3237 a răspuns:

Ce inseamna cand noaptea imi imaginez papusi care se uita la mine? e foarte foarte naspa.

| Pinzarugrigore a răspuns:

Scoala in genunchi.si dor roaga-te lui Dumnezeu ca sa te pazeasca de acele lucruri..Incepe sa citesti biblia.Iti garantez ca in citeva zile vei scapa de ele// daca ai nevoie de ajutor ma poti gasi pe odnoklassniki.ru Grigore Pinzaru

| olivikkka a răspuns (pentru Pinzarugrigore):

Ai dreptate si pe mine asta m-a ajutat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pinzarugrigore):

rolling on the floor

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta spune atat de multe lucruri, dar totusi atat de multe in acelasi timp.

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru Cosmin86):

Atat de multe si totusi atat de putine*

| Cosmin86 a răspuns (pentru Air?nMeid?n):

E bine ca imi comentezi la ceva de acum 2 ani, nici nu mai stiu despre ce era vorba.

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru Cosmin86):

Dafuq?!
N-am vazut data.

| Sissi_Euu_1922 a răspuns:

Uite si mie uneori m-i se intampla dar eu in acel moment bag o luminita in priza ma acopar si iti spui rugaciunea atunci imi inchid ochii si adorm.
Fobiia aceasta o au cu toti e normal sa iti fie teama e doar un sentiment trecator baftawinking