| RaduCristian2001 a întrebat:

Am o fobie. Imi este foarte frica cand se tipa la mine, cand mi-se vorbeste urat etc., apoi ma înrosesc.
As vrea să scap de aceasta fobie, dar nu stiu daca pot.
Stiu ca ar trebui sa merg la psiholog, dar ma gandesc la situatia materiala a tatei.
P.S. Aceasta fobie o am din cauza unei profesoare de anul trecut și am ramas cu traume.
Ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Autosugestie. Incearca sa nu te mai emotionezi asa, sa fii mai liber, mai curajos, mai tupeist. De fiecare data cand se tipa la tine, gandeste-te ca nu are niciun drept s-o faca si ca nu iti e superior si vorbeste-i de la egal la egal. Cu timpul, se va rezolva... daca nu, incearca totusi psihologul.

| RaduCristian2001 explică:

Mulțumesc, am să încerc