| Anonymus3000 a întrebat:

Maine dis de dimineata o sa merg la doctor pentru a imi face analizele. Bun, va rog sa nu radeti dar, cand eram mic imi era frica de injectiile care mi le facea sa imi ia sange si nu stiu daca a trecut aceasta fobie si ma mai strange si cu un cauciuc strans care ma face sa am ameteli dupa ce ia o cantitate de sange si as vrea niste metode sa scap de fobie ce ar trebui sa fac dau funda va roog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Majoritatea avem o teama de injectii.Nu-i place nimanui sa faca injectii, sa-i ia sange.Stai linistit ca nu ai de ce sa te temi ca din cate imi amintesc pe mine nu m-a durut decat ca simti o mica intepatura.Asistenta nu a strans acel cauciuc prea tare incat sa ametesc. Pune acel cauciuc ca sa vada vena mai bine, sa poata lua sange. Uneori amintirile din copilarie sunt usor exagerate asa ca ce-ti amintesti tu poate ca nu a fost chiar asa sau poate ai nimerit la o asistenta proasta sau nu vedea vena si te-a strans mai tare.Incearca sa te linistesti ca nu are sens sa te stresezi pentru o mica intepatura şi gandeste-te ca e important sa-ti faci analize si merita efortul.Eu cred ca nu-ti va fi teama, deja ai experienta.Lasa amintirile si du-te linistit. Daca sa zicem ca-ti este teama mai mult decat ar trebui vorbeste cu asistenta sa te ia mai usor, dar nu cred ca e cazul.Mai bine lasa teama de ace, vezi sa foloseasca seringa sterila, dar oricum toti folosesc.Banuiesc ca te duci cu cineva asa ca sa nu te plictisesti.

| Chrristina a răspuns:

Singura metoda de a scapa de fobii este sa le infrunti!
Nu o sa fie chiar asa rau... Cand erai mic poate ca iti era frica din cauza ca toata lumea te speria spunand ca o sa doara... Acum ai crescut si vezi cu ochii tai cum este fara a spune nimeni. Infrunta-ti fobia si ai sa vezi ca nu este chiar asa rau! Bafta:*