| Anonymus3000 a întrebat:

Maine dis de dimineata o sa merg la doctor pentru a imi face analizele. Bun, va rog sa nu radeti dar, cand eram mic imi era frica de injectiile care mi le facea sa imi ia sange si nu stiu daca a trecut aceasta fobie si ma mai strange si cu un cauciuc strans care ma face sa am ameteli dupa ce ia o cantitate de sange si as vrea niste metode sa scap de fobie ce ar trebui sa fac dau funda va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ChickSWhisper a răspuns:

Hey, nu stiu daca te ajut dar si eu am fobia asta si mereu mi se face greata. O data am lesinat in laboratorul de biologie cand profa a inceput sa povesteasca ce bine ar fi daca am putea sa disecam un ochi de bou. Efectiv am cazut de pe scaun si m-am trezit aruncata intr-un pat in spital si o tipa tocmai venea sa-mi faca o injectie in vena.Hehe imi venea sa lesin din nou dar am rezistat dupa ce am urlat de cateva ori la ea.laughing
Ok deci eu cand ma duc la analize, ma asez pe scaun inchid ochii si imi intorc capul in cealalta parte(in caz in care ochii mi se deschidhee hee) si incep sa ma gandesc la inceputul unei povestioare(dar nu ceva gen "a fost odata ca niciodata un zmeu/printesa/whateva'...").
Gandeste-te la ceva relaxant cum ar fi clapele unui pian, atat de reci, inchide ochii(pentru a2a oara in povestea ta), imagineaza-ti ca degetele iti aluneca delicat pe clapele acoperite de petale de trandafiri, asculta compozitia complexa si luxurianta ce-ti va incanta auzul.Lasa acest sunet divin sa-ti domine gandirea lasa-te purtat de profunzimea notelor care se vor transforma in nimic altceva decat delicatete…
Eeeh si pentru ca iti ia sange ar trebui sa-ti iei un pachetel cu mancare, ceva usor(ex: o banana, un mar.)

Sper ca te-am ajutat, baftahappy:*

| Rooooooooooxi a răspuns:

Si eu am fost sa-mi fac analizele ieri si pot sa zic ca eram la fel ca tine
imi era putin frica deoarece stiam ca dupa analize mi se va face rau si iar voi fi ametita si asa s-a si intamplat si nu stiu de ce
in fine eu nu cred ca poti scapa definitiv de aceasta fobie dar o poti usura cumva
nu te mai gandi un moment lka ce se va intampla in acel moment ci gandeste-te ce se va intampla dupa adica vei fi mai linistit si mai calm iar dupa ce vei vedea raspunsurile te vei simtii intr-un fel usurat si nu iti va mai fi frica data viitoare
in timpul analizei nu te gandi nici un moment la ce se intampla in dreapta ta si gandeste ce se intampla in stanga ta(sau invers depinde).ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa te intereseze ce face doctorul acolo doctorul isi face treaba sau daca chiar vrei sa te uiti poti numara cate borcanase schimba(nu vreau sa e sperii dar e amuzant)
sper ca te-am ajutat si curaj!
papa

| Andreyutz_9605 a răspuns:

Pai apeleaza si u la un doctor daca nu vazi ai incredere ca poti face asta. Funda?