| sebi917 a întrebat:

Am o intrebare, am miopie si port ochelari, am - 0.75 la amandoi si as vrea sa intreb daca trebuie sa îi port tot timpul sau nu mai atunci cand sunt afara. Multi zic ca doar atunci cand ai nevoie de ei la distanta mare si altii zic si cand citesti si cand te uiti la PC, dar am auzit ca daca îi porti la apropiere de exemplu cand citesti, agraveaza ochii. Voi ce spuneti, ar trebui sa îi port tot timpul sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La miopoe ochelarii se poarta mereu

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

La distante mai mari de un metru vad perfect cu ochelarii mei, dar nu pot sa citesc cu ei de aproape. De ex. cu ochelarii pot sa citesc din apartament numerele masinilor din fata blocului.

| sebi917 explică (pentru doctorandus):

Pai daca esti acasa sau stai si te uiti pe telefon iti dai ochelari jos sau îi porti tot timpul chiar si cand lucrezi de aproape?

| doctorandus a răspuns (pentru sebi917):

La citit de aproape si la mobil mi-i scot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum spune medicul.

| xerxes1 a răspuns:

Ochelarii de miopie sunt permanenti. Daca nu-i porti se agraveaza si ajungi rapid la -3.

| doctorandus a răspuns (pentru xerxes1):

Si eu am miopie si citesc fara ochelari. Am in jur de -2, ceea ce inseamna ochi optimi pentru citit. In principiu, un om care vede bine departe fara ochelari ar avea nevoie de +2 ca sa citeasca. -2+2=0.

Deci daca nu poti citi bine fara ochelari, cred ca vei avea nevoie de ochelari de citit, banuiesc cu +1.

Poti scoate la imprimanta http://www.voordeeloptiek.nl/downloads/Leesglassterkte.pdf (imprimi la proportia 100% pe A4 si privesti foaia de la 35 cm, fara ochelari).

| xerxes1 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am -1, 75. Dar cand trebuia sa port ochelari aveam -0.5.
Muschiul ocular compenseaza cateva dioptrii mai ales cand esti tanar.
Si mai multi medici mi-au zis ca sunt permanenti.Muschiul ocular se relaxeaza cu ochelari.

| doctorandus a răspuns (pentru xerxes1):

Eu nu pot citi cu ochelarii mei, dar vad cu ei bine la distante medii si mari.

| sebi917 explică (pentru xerxes1):

Pai daca o sa îi port tot timpul si la apropiere si de departe nu agraveaza nu? Problema este ca doctorul nu mi-a zis cand sa îi port

| xerxes1 a răspuns (pentru sebi917):

Daca ii porti tot timpul te obisnuiesti cu ei si nu mai avanseaza dioptriile. Trebuie sa faci control anual ca sa vezi ce s-a mai intamplat.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana19928 a răspuns:

Si eu am avut - 0, 75 la un ochi, acum e - 1, 75 dar eu i-am purtat tot timpul, asa mi-a spus oftalmologul, de obicei iti spune daca trebuie sa ii porti permanent sau doar cand vrei tu