| superpissy40 a întrebat:

Am o verisoara de cativa ani care cred ca a facut varicela fiindca i-au aparut pe corp 2 bubite. Bunica mea a stat langa ea cu o zi inainte sa ii apara,dar nu a pupat-o, nu a luat-o in brate si a stat mai mult cu fularul la gura si nas(amandoua erau afara la aer rece).Ce sanse sunt ca bunica mea sa faca varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| calingeo13 a răspuns:

Varicela este boala copilariei odata ce ai facut-o mi o mai poti face a doua oara. Adica daca bunica ta a avut varicela cand era mica nu aste in afara orcarui pericol. Si vericoara ta este bine daca face.

4 răspunsuri:
| superpissy40 explică:

Bunica mea nu crede ca a avut varicela in copilarie.Chiar daca nu a avut sansele sunt mari sa ia varicela acum, desi a stat cu fularul la gat si nas si nu s-a atins de verisoara mea?

| JeJeleu a răspuns:

5%... in general varicela se face in copilarie. probabil bunica ta a avut cand era mica. deci nu mai ia iar

| Borntohelp a răspuns:

Bunica nu va lua varicela pentru ca a avut in copilărie.

| Noonehereyet a răspuns:

Conteaza daca a avut inainte sau nu. Daca a avut n-o sa ia, dar daca nu are sanse sa ia acum. Funda?