| anonim_4396 a întrebat:

Deci de revelion am fost la niste rude si am stat mult in preajma verisorului meu. A doua zi, i-au aparut respectivele bubite de la varicela... Exista vreo posibilitate sa fi luat si eu varicela de la el, avand in vedere ca eu am avut cand eram mai mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai avut varicelă când ai fost mică, NU vei mai face!

Cel mult, dacă ai imunitatea scăzută, e posibil să faci zona zoster - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/zona-zoster

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......teaza.html

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Andreeaa24 a răspuns:

Sunt 3 forme de boala:varicela,rubeola si rujeola. Daca esti sigura ca ai avut aceeasi forma care o are si el, sau daca le-ai avut pe toate nu, nu mai ai cum sa o faci! Insa daca e vorba de forme diferite de exp:el are rubeola si tu ai avut rujeolaatunci da, e foare probabil sa iei si tu, desi depinde foarte mult de imunitate! Multa sanatate:*

| Sachetti_Ando_1990 a răspuns:

Am auzit de la matusa mea care este farmacista ca din cauza caldurii apar tot felul de boli. Ar trebui sa se duca la un doctor(daca nu s-a dus).iti recomand sa-l duceti la un doctor. Sau pur si simplu a fost o coincidenta.