| Neverrrrrr a întrebat:

Am o intrebare, chiar nu ma pricep deloc. Daca o persoana vrea sa se ingrase(nu e cazul meu) si trebuie sa ia vreo 5 mese pe zi,sa manance putin dar des, trebuie sa faca sport?
Aici m-am incurcat eu, cand faci sport nu arzi caloriile pe care l-e consumi? dc trebuie sa faci si sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pentru ca daca doar mananci ca spartu si nu faci sport, faci burta, nu te ingrasi cum trebuie. Nu asa se creste masa musculara.

| Neverrrrrr explică:

Asteptam un raspuns mai stiintific...

| pietricicaverde a răspuns:

Buna! Sportul este necesar in primul rand pentru sanatate oricarei persoane, indiferent de sex, varsta sau greutate.

Apoi, in cazul descris de tine, este vorba de miscare pentru o stare de bine, de relaxare, pentru pofta de mancare (esti relaxat, esti sanatos, esti happy... mananci cu pofta).

Tinand cont de faptul ca dintr-o data corpul primeste mai multe calorii, are nevoie de ajutor sa le arda intr-un mod sanatos.

De asemenea, sportul, miscarea, inseamna masa musculara. Sunt sigura ca ai vazut multe persoane cu celulita sau cu pielea lasata. Ei bine, pe langa dieta, fie ca este vorba despre ingrasare sau slabire, sportul face minuni. happy

Intrebare: chiar daca ar fi fost vorba despre tine, de ce ar fi fost asta o problema? happy

Bafta!