| Neverrrrrr a întrebat:

Am o intrebare, chiar nu ma pricep deloc. Daca o persoana vrea sa se ingrase(nu e cazul meu) si trebuie sa ia vreo 5 mese pe zi, sa manance putin dar des, trebuie sa faca sport?

Aici m-am incurcat eu, cand faci sport nu arzi caloriile pe care l-e consumi? dc trebuie sa faci si sport?
Sau sportul+alimentatia potrivita ajuta la dezvoltarea masei musculare?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Daca persoana respectiva vrea doar tesut adipos atunci nu trebuie sa faca sport - desi ma indoiesc ca la asta te referi.
Daca vrea sa creasca in masa musculara, pe langa sport in principiu sala, situatia este simpla : din suma caloriilor pe care o mananca zilnic se scade suma caloriilor pe care le arde zilnic si trebuie sa ramana cu un surplus de aproximativ 500 calorii, in fiecare zi....in ritmul asta in functie de metabolism si odihna poti lua intre 0, 5 si 1, 5 kg de muschi pe luna, bineinteles combinat cu un program de antrenament care ti se potriveste - nu copiat de pe net, sau auzit de la colegu'.

4 răspunsuri:
| Argelean a răspuns:

Salut! Daca trebuie sa se ingrase trebuie sa mance des indradevar dar cu masura. Daca el face sport arde calorii si in felul asta nu face nimic pentru ca organizmul lui cand mananca mult ia multe calorii, iar daca el face sport le arde. Sper ca ai inteles sa ii spui. Funda?

| Neverrrrrr explică (pentru Argelean):

M-am prins acuma, ai spus pe invers tu.

| pietricicaverde a răspuns:

Neverrrrrr, mai am o completare. happy
Mi-a placut intrebarea ta, in primul rand pentru a fost corect scrisa, cel putin in prima parte. happy

Sfat prietenesc: nu face niciodata rabat la seriozitate. In ziua de azi, cu internetul asta care naste o gramada de analfabeti pe zi, este pacat ca din graba sau neatentie sa fii catalogat ca facand parte din categoria gresita. happy

Daca ai facut o treaba buna si ai scris perfect corect gramatical la inceput, de ce nu ai fost mai atent/a sa scrii la fel (fara prescurtari inutile si fara greseli, vezi 'l-e') pana la sfarsit? happy

Crede-ma, valoreaza tare mult. happy
Pa pa, bafta.

| Neverrrrrr explică (pentru pietricicaverde):

Sunt sigur ca ai inteles ce am intrebat,asa ca nu ma pune sa scriu cu cratime, virgule, punctulete, atata timp cat nu esti o comisie, vorbesc cum trebuie sa intelegi mesajul.Nu trebuie sa ma corectezi, scriu ca un robot aici, stiu cand trebuie sa scriu corect si cand nu am chef deoarece nu este necesar, mai ales in domeniul IT.
Vad ca nu imi apare funda la raspunsul tau =)