| smileKiller a întrebat:

Am o intrebare: deci mie, cand mi-e pe terminate menstruatia, sa zicem dupa 3 zile imi vine inca vreo o zi sau doua un fel de scurgere maronie. Dar nu stiu cum sa calculez perioada dintre menstre, de dupa alea 3 zile in care imi vine sange normal, sau dupa cam 5 cand chiar nu-mi mai vine nici din aia maro?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ciclul menstrual se calculeaza incepand cu PRIMA zi in care apare sangerarea.

| Larisa999 a răspuns:

Fi atenta. Ma dau exemplu pe mine. Deci: Ciclu imi tine 5 zile. ziua 1, ziua 2, ziua 3, ziua 4, ziua5. Gata. S-a terminat. Sa zicem ca astazi e a5a zi. De maine incep numerotarea zilelor in care nu sunt la ciclu. ziua 1, ziua2,...ziua 25. Stop. In ziua 25 sa zicem ca mi-a venit ciclu. Exact din ziua aceea incep numerotarea zilelor in care am ciclu. ziua 1, s.a.m.d! si asa stiu cand imi vine ciclu si ma pregatesc dinainte sa nu cumva Doamne fereste sa ma patez la scoala sau in oras sau mai stiu eu pe unde happy

P.S: chestia aia maro care curge au toate fetele. Si eu am. Nu te ingrijora happy Mai poarta tampoanele chiar si atunci 2 sau 3 zile cat curge. Si sa nu faci dus numa o data pe zi numai dimineata cand esti la ciclu. Apa sa nu fie nici rece, nici fierbinte. Daca vrei folosesti sapun, daca nu nu. Succes :*