| Kosmin19 a întrebat:

Am o intrebare happy din cate am inteles cica daca faci sala de la o varsta nu mai cresti. dar daca de exemplu fac acasa. flotari sa trag de fiare e ca si la sala adica imi afecteaza cresterea? Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da este adevărat dacă faci ridicări de greutăți!

| greyhound a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea

| facepalmlol a răspuns:

Exercitiile fizice iti stimuleaza cresterea, nici decum nu o intrerupe.
Iti modelezi corpul, si asta e bine.

| Epigonul a răspuns:

Uite aici, a mai avut cineva problema asta, poate gasesti vreun sfat folositor.
http://www.tpu.ro/......78-1-80-d/

| Kosmin19 explică (pentru Epigonul):

Din cate am citit happy nu e nici-o problema daca ma apuc. dar sa vedem laughing acum ce se va intampla.

| Epigonul a răspuns (pentru Kosmin19):

Asa as spune si eu, ca nu este nici o problema, nu esti nici la varsta la care corpul iti este dezvoltat in totalitate, dar nici la varsta la care sa iti faci probleme ca esti prea mic.Stiu copii, de varsta mai mica ca a ta ce merg la sala.Dar daca chiar ai sustinere financiara si timp fa 2 sporturi cum ar fi mersul la sala si inotul sau nu stiu, intreaba un specialist in asa ceva, poate doar atunci vei fi ferm convins.Bafta!

| Kosmin19 explică (pentru Epigonul):

Ok iti multumesc mult pentru sfaturi.

| ema_2625 a răspuns:

Sportul influienteaza cresterea si este bine daca faci sport, iar daca vrei sa ridici fiare nu are nimic, dar depinde de greutatea fiarelor, sa nu fie prea grele, sa poti suporta si sa nu te fortezi.Totusi intreaba pe un profesor de sport.

Răspuns utilizator avertizat
| Diana769 a răspuns:

Chestia asta se refera la cei care fac culturism sau gimnastica ( sproturi de performanta ). Muschii tai se antreneaza dar tu nu mai iei in inaltime cum ai fi luat daca nu ai fi practicat acele sporturi. Exemplu: acel baiat, Giuliano, care are vreo 6-7 ani. Ala ridica greutati atat de mari, si nu o sa mai ia mult in inaltime. Dar tu nu trebuie sa-ti faci griji happy

| Kosmin19 explică (pentru Diana769):

Il stiu pe acel baiat. saracu happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diana769):

" si nu o sa mai ia mult in inaltime", esti tu sigura? Arnold ridica greutati SI MAI MARI si a crescut foarte mult in inaltime, i se spune "stejarul austriac", era foarte inalt si masiv

| Diana769 a răspuns:

Cine e Arnold? Si depinde de la ce varsta a inceput sa faca sala.

| Kosmin19 explică (pentru Diana769):

Se referea la Arnold Swaternegar si din cate stiu s-a apucat de tanar de culturist happy.

| opreadenis129 a răspuns:

Eu fac sala de la 8 ani)))))))).Am 13 ani si am 1.70.decci nu

| rap4us a răspuns (pentru opreadenis129):

Esti bolnav baiatule!

| Winning a răspuns:

Poti spune ca te ocupi cu sportul... Nu te afecteaza de loc... Ba chiar iti imbunatatesti starea fizica happy

| deejaylove a răspuns:

Depinde cum faci sala eu am facut sala de la 16 ani dar nu am luat proteine si alte prostii incearca sa faci sala acasa exercitii simple si mult jogging fara energizante si fara pastile asa e cel mai bine( pastilele si prafurile sunt motivul impiedicari cresterii )

| Kosmin19 explică (pentru deejaylove):

Pai nu luam nici-un fel de pastila sau proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru deejaylove):

"pastilele si prafurile sunt motivul impiedicari cresterii ", felicitari, esti complet pe langa. alea ajuta.

La copii mici li se dau conecntrate proteice ( exemplu lapte praf ) tocmai pentru ca AJUTA la crestere din cauza PROTEINELOR. Si lapte la fel, tot din cauza PROTEINELOR ajuta la crestere si dezvoltare.

Apuca-te de sah, nu ai nicio treaba cu sportul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kosmin19):

Invata sa te exprimi, e IMPOSIBIL sa nu iei proteine.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume. In cantitati mici sunt si in fructe.

SINGURA metoda sa nu iei proteine e sa bei doar apa toata ziua. Dar daca faci asta mori.

Repet : invata sa te exprimi si ce sunt proteinele.