| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare (doar pentru fete)... e destul de delicata si sper totusi sa gasesc ajutor in TPU.
Acum am 14 ani jumate, si am avut ciclu prima oara la 12 ani. Cam pe la 13 ani jumate a inceput sa vina la data fixa. Acum, nu stiu ce s-a intamplat, mi-a intarziat practic 3 saptamani si nu stiu ce se intampla. Mentionez ca NU am avut nici un fel de contact sexual.
Ce se intampla? Are vreo legatura cu faptul ca am fost destul de stresata in ultimul timp cu scoala si am inceput sa mananc destul de putin, pentru ca in general nu aveam pofta de mancare, fapt pentru care am slabit destul de mult? Si inca o intrebare, cum o sa stiu cand imi va veni din nou, pentru a fi pregatita, avand in vedere ca incepe si scoala si nu vreau sa am cine stie ce surprize.

Ajutor! Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil are legatura cu stressul si cu faptul ca ai slabit. Oricum, daca intarzie mai mult de 6-8 saptamani, e cazul sa mergi la medic. intai la un pediatru si apoi probabil la un ginecolog si un endocrinolog.
Ca sa nu ai surprize, foloseste absorbante all day, pe care sa le schimbi la 5-6 ore.

| spyceygirl a răspuns:

Nu este nici o problema, se mai intampla, exac asa mi s-a intamplat si mie, ba chiar mi-a intarziat 2 luni:O. da mi-a venit, pai nu iti face prea mari probleme pentru ca o sa iti vina dimineata...sau daca iti vine in timpu zilei o sa simti.si poti alerga repede la baie(la scl). sa ai absorbant mereu la tine asta conteazahappy.
bafta!