| DulceataXP a întrebat:

Am o intrebare la citi ani fata pentru prima oara trebuie sa se ducă la ginicolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima luna de la inceprea vietii sexuale, indiferent la ce varsta se intampla asta.

| MirelaC a răspuns:

Cand are o problema si este necesar controlul sau doar ca sa vada daca totul este in regula. Daca e vorba de o problema, varsta nu conteaza.

ginEcolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ţi-ai început viaţa sexuală, atunci mergi la ginecolog DOAR dacă apare o problemă de sănătate ( diverse scurgeri dubioase, infecţie, dereglări menstruale, etc. ).

După ce ţi-ai început viaţa sexuală este indicat să mergi la ginecolog de 1-2 ori pe an ( profilactic, chiar dacă NU ai probleme medicale ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Când îi vine ciclul odată, la primul contact sexual și când observă o problemă, întârziere ciclu, ciclu neregulat, infecții, dureri în partea inferioară, etc etc.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Prima si prima data este necesar un consult medical la aproximativ 6 luni de la primul contact sexual. Pe urma te poti duce cand vrei, depinde de tine.
Sper ca te-am ajutat!

| Mikutza98 a răspuns:

Nu conteaza virsta, dacaai vreo probleme poti sa te duci la orice virsta. Dar daca nu ai nici o probleme ar fi mai bine sa mergi la meducul ginecolog dupa prima sau a doua menstruatie. Daca tu nu vrei sa mergi si nu ai nici o problema nu e numaidecid sa mergi la medic.

| Soana_Elena_Daiana_1996 a răspuns:

De obicei e bine sa mergi de la 14 ani in colo, dar am cunoscut fete care sau dus mai repede, depide de necesitate.