| Ivona_5452 a întrebat:

Am o intrebare urgenta va rog sa imi raspundeti.
Dimineata am un abdomen plat, fara grasime fara nimic.
Dupa ce mananc incepe sa mi se umfle burta foarte foarte tare[ si nu mananc mult] pana seara mi se face dita mai burta parca as fi gravida.
A doua zi dimineata iar am un abdomen plat.
Ce pot face? Mananc putin si totusi mi se umfla tare.
Cum scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu patesc la fel ca tine, dar mi-au gasit ca am o hernie hiatala si acum iau tratament nexium.O sa te tin la curent cu ce rezultate o sa dea.

caramela
| caramela a răspuns:

Bun venit in clubul meuwinking si eu ma lupt cu asa ceva, cel putin stiu ca la mine e legat de bila lenesa, nu pot manca prajeli, afumaturi, ciorbe acre s-au grase, ca explodez, cel putin duminica mai aveam un pic si chemam salvarea, noroc ca am chemat pe cineva de mi-a facut un amestec de injectii, bineinteles ca la recomandarea medicului de fam, si m-am linistit, dar dupa masa iau si cate un carbune medicinal, la tine nu pot sa ma exprim despre ce e vorba...ai fost la un control? o seara bunahappy

| danutza_2917 a răspuns:

Eu am patit la fel cand aveam colita. Ca sa scapi definitiv trebuie sa faci o cura cu gel de aloe vera http://aloeveraforever.ro/articole/aloe-vera-gel-ai-baut-vreodata-sanatate si probiotice http://aloeveraforever.ro/......-probiotic care repopuleaza flora intestinala. In aceasta perioada se beau cel putin 2l de lichide (apa plata, ceaiuri), se consuma legume, fructe, alimente de balast (cartofi),
se evita alimentele care baloneaza, cum ar fi: ceapa, varza, fasolea boabe, zaharul, mierea, dulceata, laptele, alcoolul. Aceasta cura dureaza o luna si pe langa faptul ca vei scapa de balonare, va avea efecte si asupra sistemului imunitar si pielii.
Sanatate!

| Ruddy_2272 a răspuns:

Mergi la doctor pentru o ecografie abdominala, se pare ca sunt probleme la bila.

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Salut! ma confrunt si eu cu aceeasi problema, sincer nu stiu ce sa fac, uneori am chiar si dureri. Am intrebat niste doctori si mi-au spus sa mai iau carbune activat, sau mezim. Nu sunt chiar atit de eficiente in cazul meu. Daca mai primesti raspunsuri poti sa ma anunti si pe mine pe privat. Multumesc anicipatwinking

| Zeroosi a răspuns:

Si eu am tot asa dar sunt diagnosticata cu dolicocolon(colon lung)...la tine nu stiu care e problema

| communistrat a răspuns:

Depinde ce mananci eu am scapat cu activiawinking