| Christine a întrebat:

Am o mare problema... de aproximativ o saptamana nu reusesc sa ma odihnesc bine noaptea. ma culc la 12-1 noaptea si ma trezesc in jur de 7-8 dimineata si atunci am gretzuri... de la ce poate fi? mentionez ca sunt obosita seara... sad astept raspuns...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, te culci mult prea tarziu pentru varsta ta. In al doilea rand, cred ca stai prea mult la tv/calculator. Incearca sa reduci acest timp la maxim 3 ore pe zi (calculator+televizor). In al treilea rand, aeriseste camera in care dormi macar o jumatate de ora. Inchide calculatorul si/sau televizorul cu minim 30 de minute inainte de a te culca si in perioada respectiva aeriseste.
In plus, fa un test de sarcina, exista posibilitatea unei sarcini daca ai viata sexuala.

mariana
| mariana a răspuns:

Pentru varsta ta sunt necesare cel putin 8 ore de somn pe noapte si pentru a avea un somn odihnitor, trebuie sa te culci inainte de orele 23. Daca vei bea ceai verde seara, cum ti s-a precizat in unul din raspunsuri, este sigur ca nu vei putea sa dormi pentru ca, ceaiul verde contine cofeina si mai are si calitatea de diuretic si atunci nu vei putea sa ai un somn odihnitor. Daca esti la scoala, cum de te scoli la ora 8, la aceea ora nu trebuie deja sa fii la scoala? In timpul saptamanii este obligatoriu sa te culci chiar la orele 22, pentru a da posibilitate organismului tau sa se refaca dupa efortul depus in cursul zilei ce a trecut. Faptul ca te culci asa tarziu, nu este benefic pentru ca esti in perioada de crestere si perioada de somn - veghe trebuie sa fie optim impartita. Greata de dimineata poate fi cauzata de o problema la vezica biliara, de faptul ca stomacul tau este gol si nu ai mai mancat de cina ori, daca ai inceput cumva viata sexuala, poate fi un simpton al unei sarcini. Se poate sa fii si surmenata daca ai depus vreun efort deosebit in ultima perioada, ori ai urmarit filme horor ori alte filme de actiune, care ti-au putut influienta sistemul tau nervos, motiv pentru care ai ajuns in asemenea situatie.
Daca aceasta stare persista si nu este nici una din sugestiile pe care ti le-am facut, atunci este necesar sa mergi la medicul de familie care poate sa-ti prescrie un tratament sau care te poate trimite la un medic neurolog care te-ar putea investiga si sa-ti stabileasca un tratament.
Multa sanatate si ai grija de tine, pentru ca tu esti singura raspunzatoare de modul tau de viata.

| psiholoaga a răspuns:

Incearca ceai de tei, aromaterapie cu tei sau lavanda, bai calde...

| nicky a răspuns:

Poate ai o perioada mai stresanta, ar fi bine sa mergi la medic sa-i spui ca sa iti prescrie ceva. Eu am avut o perioada ca si tine si am luat Bien Dormir cu melatonina dar ar fi bine sa-ti recomande medicul ceva.

| mioara a răspuns:

Bea seara la culcare ceai verde 2 cani /zi

| mioara a răspuns:

Beti ceai de seminte de telina inainte de culcare. Turnati 1cana de apa clocotita peste 2 linguri de seminte zdribite si acoperiti. Daca problemele de somn persista beti inainte de culcare o cana de ceai de pasiflora sau valeriana. Puteti lua inca o cana din acest ceai daca va treziti in mijlocul noptii. Alimente soporifice mancati gustari din paine integrala. banane si curmale

| bunica a răspuns:

Da la TPU orele pirdite cu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine asta e efectul alcolului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Paote fi din cauza stresului sau a unei alimentații necorespunzătoare sau pur și simplu trebuie să te culci mai devreme față de acele ore târzi din noapte.
Seara când mergi la culcare bea o cană de ceai "somn liniștit", se găsește la Plafar ori ceai de tei.
Multă odihnă.
Pa, pa.

| alecs_6027 a răspuns:

Krystyna...lasa dragostea mai usor...tonguelaughing)... daca nu te as cunoaste nu as stii ce sa ti raspund...lasa l usor p adi ca si el te iubestetongue(suntem din aceeasi clasa eu si ktystyna)pup colega:*:*