| Rj a întrebat:

Am o masea care are radacinile putin mai ciudate si nu au putut sa-mi scoata nervul, mi-a rezolvat dentistul caria a facut plomba si acum dupa cateva luni ma doare foarte tare, mai ales cand apas pe ea. Am fost la dentist si a zis ca nu am nimic, ca probabil imi creste maseaua de minte. Problema e ca ma doare doar asta, daca apas pe celelalte n-am nicio problema. Si ma doare si la rece si nu inteleg de ce.

Acum ceva timp in stanga am patit la fel, mi-a facut doctorul plomba si apoi a inceput sa ma doara. Am fost la dentist si mi-a zis ca e maseaua de minte si am zis ca probabil el stie mai bine. Cand am fost la mare m-am trezit cu ditamai umflatura si cu niste dureri ingrozitoare. Am luat antibiotic si cand m-am intors am fost la dentist si a zis ca a murit nervu', mi-a dat jos plomba, a lasat liber, a zis sa vin peste o saptamana, mi-a pus antibiotic, m-a mai lasat o saptamana si apoi a pus plomba. N-am simtit nimic si nu mi-a facut anestezie deci nervul chiar era mort. Acum a inceput sa ma doara si asta cand apas pe ea. Cand merg la dentist mi se zice ca e maseaua de minte. Daca a murit nervul de ce ma doare?

Nu stiu ce sa fac, mi-e frica sa nu mi se umfle si asta din dreapta care nu are nervul mort. Ce ar putea sa-mi faca sa nu ma mai doara? Plomba mi-a facut si vad ca degeaba, nervul nu il poate omori. Mai pot scapa de extractie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca nu este nervul poate fi o infectie (punga de puroi) la radacina. Caz in care nu este prea placut. Eu am facut tratament pentru asa ceva si este foarte dureros.
Poate ai noroc si doar iti scoate nervul