| alwaysStyles a întrebat:

Am o masea cariata, adica gaurita chiar pana in carne.Inainte ma durea dar acum nu mai simt nimic(nu in sensul ca e amortita). ideea e ca imi e foarte frica de dentist, dar e neaparat sa merg, si vreau sa stiu cum se procedeaza, adica daca mai poate fi plombata sau trebuie scoasa, si daca e scoasa nu se pune alta in loc, sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Anonim0078965 a răspuns:

Nu stiu cat de grava este problema, dar de obicei le plombeaza.Ma rog, daca in timp s-a agravat si nu se mai poate repara se poate si sa o scoata.Va folosi anestezie oricum ca sa amorteasca si sa nu simti, deci nu te teme.Eu cand merg la dentist sunt binedispus pentru ca stiu ca fac ceva pentru sanatatea si frumusetea dintilor mei.winking

| darkangel90 a răspuns:

Se mai poate fi plombata, nu iti fa griji tu du-te la dentist inainte sa fie prea tarziu, nu mai sta pentru ca o sa se carieze foarte tare si o sa trebuiasca sa iti scoata maseaua.

| ViseCiufulite90 a răspuns:

Hey salut...nu mai astepta pentru ca de la maseaua aia cariata se pot strica mai multi dinti
eu cred ca va trebui sa o scoata dar sa nu iti fie frica pentru ca iti va da anestezie sau daca nu iti da dentistul ceri tu si iti va da
curaj ca nu se va intampla nimic rau
e spre bine tau