| alwaysStyles a întrebat:

Am o masea cariata, adica gaurita chiar pana in carne.Inainte ma durea dar acum nu mai simt nimic(nu in sensul ca e amortita). ideea e ca imi e foarte frica de dentist, dar e neaparat sa merg, si vreau sa stiu cum se procedeaza, adica daca mai poate fi plombata sau trebuie scoasa, si daca e scoasa nu se pune alta in loc, sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ashlee a răspuns:

Daca a mai ramas radacina, se poate face tratament de canal, dupa care se pune coroana.

Fa tot posibilul sa nu scoti maseaua. In ziua de azi, cu vointa din partea medicului, multi dinti, aparent fara speranta, pot fi salvati. Un dinte scos greu se inlocuieste. Implantul dentar implica o procedura de lunga durata si nu e fara durere.

Iti recomand, daca poti, sa mergi la un medic endodont, adica specializat pe tratamentul de canal. Acela este interesat cel mai mult sa iti salveze dintele intrucat nu practica implanturi.

| Luizamc a răspuns:

Am avut si eu o problema la fel, in sensul ca imi rămăsese doar partea de jos a "Maselei". Nu ma durea, nu simteam nimic. Eu am stat cu ea ani buni fara sa merg la dentist. Acolo mi s a spus ca este cariata si partea dinăuntrul dintelui si ca as face bine daca as scoate o.maseaua mea era de lapte, tin sa Menționez. Daca ti a ramas parte mica, este de recomandat sa o scoti sa pui alta in loc, dar este o procedura destul de complicata si de grea cu implantărul unei masele.
La dentis, nu ti face probleme. Vei fi anesteziat si nu vei simti durerea in întregime, ci doar mici furnicături.