| anonim_4396 a întrebat:

Am o masea cariata in dreapta sus dar simt ca ma doare si cea de jos, cum iti dai seama exact care te doare daca sunt pe aceeasi parte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Durerea poate radia si de aceea simti astfel.Medicul dentist mi-a explicat si mie aceasta treaba fiindca am fost in aceeasi situatie.Cand faci o raza si mergi apoi la un consult se va vedea exact unde se afla cariile sau alte probleme, de aceea mereu ti se cere sa faci o raza, nu lucreaza niciun dentist fara.

| Xox0 a răspuns:

Faci o radiografie si acolo iti arata situatia dintilor.
Trateaza-le totusi pe amandoua.

| bogdyZ a răspuns (pentru Xox0):

Treaba e ca doar una e cariata, eu doar simt ca ma doare cea de jos dar cea de sus e

| Xox0 a răspuns (pentru bogdyZ):

Ia ibuprofen sa-ti reduca inflamatia.

| Parakeets a răspuns:

Păi cam exact asta pățesc și eu mereu. laughing)
Nici nu mai știu care doare de fapt.

Ideea e că, nici nu trebuie să-ți dai seama de asta. E treaba stomatologului. happy

Mergi la un stomatolog urgent și el vede ce și cum și cu care începe. Dar ideea este că ar trebuie să le plombezi pe toate, la care ai carii.

Până atunci tu nu prea ai ce să faci, la oricare ar fi durerea, de plombat nu poți plomba tu, așa că, orice-ai face, până ajungi la un medic, dacă te doare rău, trebuie să iei un analgezic, ceva pentru dureri.
Și eu una recomand cu încredere, Ketonal.
Cu el am stat o lună întreagă aproape, când am avut prima intervenție la stomatolog, dar îmi făcuse programare prea târziu și eu rămăsesem cu dureri extraordinar de crunte, pentru că îmi ajunsese caria la nerv. Și-ți dai seama că zi de zi, simțeam dureri teribile, de voiam să mă urc pe pereți de durere, iar Ketonalul m-o ținut sedată și bine o lună, până am ajuns la stomatolog.
Deci recomand Ketonalul cu încredere.

| Celdrept a răspuns:

Trebuie sa o plombezi. Fa acest lucru repejor. Radiază durerea asta e explicația. Și eu am aceeași problema, din cauza unui dinte toți dinții ma dor aproape când beau apa rece.