| Claude1090 a întrebat:

Bună ziua de 5 zile am o infecție la măsea, care mă doare moderat...am luat Nimesuid...1/1 la nevoie și 1/2 la nevoie intre timp s-a format un abces sau pungă cu puroi inspre partea limbii și puțin spre obraz și durerea sa coborât la gât si la durere mă doare jumătatea dreaptă la inghitire a gâtului dar simt durerea sub limbă unde este acea pungă cu puroi care la atingere se simte o rană si dimineața mă trezesc cu sânge in gură, maseaua este cariată intr-o parte de jos a gingiei
Ce trebuie să iau?
Ce fel de antibiotic?
Inainte sa mă duc la dentist că nu am posibilitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| bks9900 a răspuns:

Este molarul de minte? Du te urgent la medic! Ia clindamicina 600 mg/12 ore și Nurofen forte! E posibil sa ai abces vestibular sau submandibular! Poate fi celulita geniana sau abces deja instalat! In stadiul acut nu se fac extracții! Se drenează abecus constituit! Sănătate!

| Claude1090 explică (pentru bks9900):

Cred ca da. odată ce e ultima măsea din fund-ul gurii...
Am inteles că e bună si amoxicilina de 500Mg.

| alina2k18 a răspuns (pentru bks9900):

Daca il trimiti la medic de ce ii faci TU tratamentul?

| bks9900 a răspuns (pentru alina2k18):

Pentru că sunt medic! Credeam că te ai prins din explicațiile mele! Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa timpeniile ca nu ai posibilitate! Antibioticele cum le iei, pe sub mina? Ca si la antibiotice ai nevoie de prescriptie de la medic! In alta ordine de idei, o astfel de infectie se poate duce spre creier/git si sa te omoare sau sa te lase leguma. Iti asumi riscul asta pentru o suta de lei nenorociti? Tu nu ai familie? Bai, stiu ca nu invirtim toti mii de euro, dar da-o in ma-sa de treaba! Uite, eu fix azi am fost cu fiica-mea la doctor cu o problema similara cu a ta. Deja ii dau antibiotice din a treia zi de durere (discutat cu stomatologul la telefon, mers la doctorul de familie, luat reteta compensata, costuri minime (gen vreo 3-4 lei diferenta la reteta compensata), azi am fost la stomatolog care i-a deschis maseaua respectiva (era plombata tot de el acum vreo 8 luni sau mai bine) si a lasat loc sa "respire" infectia - in continuare va lua antibiotic vreo saptamana, joia viitoare o sa discut cu stomatologul si probabil vom merge vineri sau luni, cateva zile cit sa ii extraga ce puroi mai e pe acolo, apoi pus plomba pe canal. Augmentin se prescrie mereu la de-astea (si copii, si adulti, am avut si eu ceva nasol in gura acum vreo 10 ani, tot Augmentin am avut de luat). A, da, NU FI TIMPIT SI MERGI URGENT LA DOCTOR! Nu se rezolva dintr-o singura sedinta treaba asta si poti discuta cu omul ca nu poti plati la inceput si sa ii platesti cindva pe parcurs sau la sfarsit.

| Claude1090 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da.o să ma duc urgent să fac programare la un cabinet unde consultațiile sunt gratuite. sper că se poate rezolva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claude1090):

Nu conteaza daca consultatiile sunt gratuite sau nu. Vorbesti frumos cu oamenii si le zici ca platesti la sfarsit. Problema e suficient de nasoala cit sa nu te plimbi de la un cabinet la altul ca sa le dai tepe. P.S. Vezi ca sunt si cabinete stomato care lucreaza cu CAS-ul, deci totul e sa ai trimitere de la medicul de familie. Problema nu e de "ma duc sa fac programare" ci "ma duc sa ma vada si sa incep tratamentul sugerat de medic". P.S. In caz ca nu stiai, antibioticele luate dupa ureche si asa, 2-3 zile ca dupa aia trece, duc la imunitate la antibioticele respective. Intr-o buna zi s-ar putea sa crapi din cauza unei prostii de genul asta pe care ai facut-o cindva cu zeci de ani in urma...

| Claude1090 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da da aveți dreptate va mulțumesc de sfaturi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claude1090):

Pentru putin. Multa sanatate!

| Frank51 a răspuns:

Medicul iti prescrie antibiotic doar dupa consultatie, dar din cate am vazut de regula se da amoxicilina.

| alina2k18 a răspuns:

Pai trebuie sa te trateze medicul, altfel infectia nu o sa treaca chit ca iei antibiotice de capul tau.
Oricum sunt necesare mai multe sedinte la dentist.
Deci nu dai 200 lei intr-o transa ci in vreo 2 saptamani asa, vorbeste si tu cu dentistul si spune-i cand ai banii si sa se apuce de treaba.

| WhiteLife a răspuns:

In primul rand trebuie să-ti faci o programare la dentist, suni și spui ca este urgent și să te ia cat de repede se poate (de obicei poți să mergi înaintea celor de la rand daca este urgent). Dacă totuși nu se poate, mergi frumos la farmacie și explici problema. In mod normal nu se eliberează antibiotice fara rețetă, dar le spui să-ți dea o pastilă (ce îți recomandă) până a doua zi când ai programarea.

| Claude1090 explică (pentru WhiteLife):

O să fac programare luni..de acum la dentist să văd.

| WhiteLife a răspuns (pentru Claude1090):

Poate ai in oraș cabinet de urgențe stomatologice, poți încerca și acolo.

| bks9900 a răspuns (pentru Claude1090):

Du te la chirurg nu la dentist! Chirurgie alveolara sau maxilofaciala! Spre binele tau!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claude1090):

Da, nu te grabi. Macar post-mortem sa stie familia ce ai avut...