| Naomi16 a întrebat:

FUNDA.Buna.Eu am o masea cariata destul de mult, de fieare data mestec in partea dreapta pentru ca ma doare cand mestec in stanga.Ieri am mestecat in stanga si mi s-a rupt putin din masea, acum e putin ascutit locul unde mi s-a rupt.Maseaua din dreapta nu e cariata, doar ca mi se pare ca are o gaura mica in ea.Parca asa era cand m-am uitat in oglinda.Ma intrebam ce ar putea sa-mi faca dentistul? Ar durea tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Urgent la dentist! El stie mai bine.NU o sa simti nimic chiar daca o scoate, ti se face o anestezie locala(o injectie cu un ac atat de fin ca abia il vezi)apoi numai simti nimic pe partea aia(poti sa iei si palme si pumni)timp de vreo 2-3 ore. Dupa aia s-ar putea(ca pe mine m-a durut putin dar suportabil nimic deosebit)sa te doare dupa trecerea efectului anestezicului.MAI GRAV sa se ufle si apoi antibiotice si e mai greu. POATE o plomba... numai dentistul stie.ACUMA SUNT APARATE si medicamente performante.Fii fara frica ca nu simti nimic!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la dentist ca nu o sa te doara, probabil iti face gingia cu ceva gel care amorteste si iti plombeaza cariile[maseaua care s a rupt si daca e cariata tare posibil sa ti-o scoata]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te duci la dentist.
Eventual ţi-o va poliza dacă-i cariată, îţi va pune plombă ceva.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai "grav" lucru atunci cand mergi la un dentist este anestezia, adica injectia aia micuta pe care ti-o face in gingie. Durerea dureaza cateva secunde, dar nu vei simti nimic din ceea ce iti va lucra la masele. Du-te cu incredere!

| gabytzu707 a răspuns:

Depinde daca maseaua dreapta este de laptesau nu; daca este de lapte nu, iar daca este permanenta te-ar durea putin

| SanelaBella a răspuns:

Chiar azi de dimineata am fost la dentist pentru o carie neinsemnata, care cu timpul putea deveni o problema serioasa. Am stat decat 20 de min, atat a durat. Nu-ti fa griji, nu doare. Du-te inainte de a avea probleme!:*:*