|

Am o măsea sparta de foarte mult timp si dantura de sus nu e curbata în amebel părți ( \ ceva de genul asta.marti o sa ma duc la dentist, la ce ar trebui să mă aștept?

6 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| a răspuns:

Daca e sparta rău probabil o extracție din păcate, așa am avut și eu și rămăsese o bucățică din ea, dar și fragmente ramase, iar între timp a început să mă doară, plus că intra și mâncare acolo...cel mai bine e sa o scoți daca e sparta rău, daca nu e sparta tare și medicul dentist considera asta o poate plomba.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru iLuis):

Perete din interior e intact si cel din afara e doar pe mijloc spart.si mie tot la fel imi intra mancare si ma doare cand merg le bicicleta sau trag curent

| a răspuns:

Iti va sugera aparat dentar daca necesiti asa ceva si la maseaua sparta - plomba daca se mai poate sau coronita dentara.

| a răspuns:

Depinde si de dentist.Eu am avut o masea sparta pana mi-a mai ramas doar un "perete"cel exterior.M-am dus sa o scot si a zis ca radacinile sunt bune si nu are rost sa o scoata, asa ca mi-a omorat nervul, l-a scos si mi-a reconstruit maseaua happy.

| a răspuns:

Purma oară o sa ti faca detartraj si periaj profesional, după o sa te cheme peste o săptămână sa faca procedura in sine pentru masea, unde o sa ti faca anestezie local si n o sa simti nimic

| a răspuns:

Tratarea măselei (dacă poate fi salvată), sau scoaterea ei. În ambele cazuri se face anestezie. Pentru a doua problemă probabil vei fi îndrumat spre un aparat dentar.